Złota pagoda Szwedagon

Skrząca się w blasku słońca pagoda Szwedagon jest prawdziwą ozdobą dawnej birmańskiej stolicy, Rangunu. Według miejscowych podać wzniesiona została ponad 2500 lat temu i obecnie stanowi jedno z najświętszych miejsc buddyzmu w tym kraju, a także jedną z największych atrakcji turystycznych.

Pagoda Szwedagon, czyli w tłumaczeniu po prostu „złota pagoda z Dagon” to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny zabytek Birmy, czy też Mjanmy, jak zwykło się teraz nazywać ten kraj. Nie bez przyczyny nadano jej miano „korony Birmy”. Wpływ na to ma tyleż jej wielkie znaczenie religijne, co fakt, że budowla wręcz ocieka złotem. Główna stupa świątyni pokryta została bowiem aż 8688 płytkami z czystego złota w swej dolnej części i kolejnymi 13153 na wieńczącym ją fragmencie.

Pagoda Szwedagon
Zdjęcie: Ko Ko Myoe/Unsplash

Choć stojący na ziemi turyści nie są w stanie tego dostrzec, czubek pagody zwieńczony jest 5448 diamentami oraz ponad dwoma tysiącami innych kamieni szlachetnych, w tym rubinami i szafirami. Umieszczono tu także ponad tysiąc złotych dzwonków oraz pojedynczy, olbrzymi 76-karatowy diament. Świątynia jest więc jednocześnie miejscem kultu i ogromnym skarbcem.

Mierząca 99 metrów pagoda stojąca na 50-metrowym wzgórzu jest doskonale widoczna z każdego punktu miasta, a w słoneczne dni oślepia wręcz odbijanym przez siebie blaskiem. We wnętrzu pagody odnajdziemy również skarby o bardziej niematerialnej wartości, takie jak relikwia w postaci ośmiu włosów Buddy. Świątynię Szwedagon co roku odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów i turystów podziwiających jej piękno.

Zdjęcie w tle: Rangun, Sigma415/Unsplash