Zamek w jaskini

Co może być bardziej bajkowe niż zamek? Zamek w wielkiej jaskini, ale Predjama w Słowenii ma jeszcze jeden nietypowy atut, który czyni go niezwykłym. Sprawdź, jakie tajemnice skrywa!
 
Predjama w Słowenii wznosi się na 400-metrowym klifie. Jej konstrukcja składa się z czterech pięter, ale nie tylko nachodzi na ściany jaskini, a też dotyka jej szczytu. Znajduje się w Księdze Rekordów Guinessa jako „Największy zamek jaskiniowy”.
 

 
Zamek posiada sieć tajemnych przejść, co niewątpliwie przydało się jednemu z jego XV-wiecznych właścicieli. Erazem z Lueger był sławnym rabusiem. Musiał skryć się w Predjamie, kiedy zabił dowódcę armii cesarza Fryderyka III. Tajemne przejścia umożliwiły mu zdobycie zapasów i kontynuowanie swojej przestępczej działalności. Był wręcz nie do zdobycia, a Austriacy bezskutecznie go oblegali. Rabusia wydał sługa, który wskazał wrogom miejsce, w którym akurat przebywał gospodarz. Był w toalecie na tarasie i właśnie tam zginął ugodzony strzałą.
 

 
W odległości kilkunastu kilometrów znajduje się inna jaskinia, malownicza Postojna. Można zwiedzić obie atrakcje za jednym zamachem.
 

 
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu Pixabay.