Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna to jeden z najbardziej odizolowanych lądów na naszej planecie. Położoną na środku południowego Pacyfiku wyspę od któregokolwiek z kontynentów dzieli kilkugodzinna podróż samolotem. Warto jednak wybrać się w to niezwykłe i tajemnicze miejsce.

Wyspa Wielkanocna administracyjnie należy do Chile i zamieszkiwana jest przez prawie 8 tys. osób, w zdecydowanej większości miejscowych Polinezyjczyków. Jedyna zorganizowana miejscowość i stolica wyspy to Hanga Roa.

Wyspa Wielkanocna
Zdjęcie: Livia Enomoto/Unsplash

Historyczne podania mówią, że wyspę po raz pierwszy zasiedlili przybysze z Hawajów pomiędzy IV a X wiekiem naszej ery. Europejczycy odkryli ją dzięki Holendrowi Jacobowi Roggeveenowi, który dobił do tutejszych brzegów w niedzielę wielkanocną 5 kwietnia 1722 roku, od czego też wzięła się nazwa wyspy. Ciekawa, acz niepotwierdzona teoria mówi, że do połowy XVIII wieku na wyspie istniała także druga populacja, wywodząca się z osadników z Ameryki Południowej, która pełniła rolę lokalnej arystokracji, a następnie została zgładzona w krwawej rewolucji.

Na Wyspę Wielkanocną najłatwiej dostać się samolotem ze stolicy Chile, Santiago, lub z polinezyjskiej wyspy Tahiti. Należy nastawić się jednak na długą podróż. Samolot z Chile leci tu niemal 6 godzin. Z Tahiti dostaniemy się na wyspę w nieco ponad 2 godziny, jednak samo Tahiti trudno uznać za centrum cywilizacji. Wyspa Wielkanocna położona jest w odległości aż 2078 km od najbliższego innego lądu.

Wyspa Wielkanocna
Zdjęcie: Thomas Griggs/Unsplash

Zdecydowanie największą i najbardziej znaną atrakcją Wyspy Wielkanocnej są potężne, wykute w kamieniu posągi zwane moai. Badacze doliczyli się 887 takich figur rozsianych po całej wyspie. Wykute w pozyskiwanym z dawnego kamieniołomu tufie wulkanicznym wizerunki przyciągają co roku na wyspę około 30 tysięcy turystów. Ich dokładne przeznaczenie nie zostało dotychczas ustalone, podobnie jak to, czemu w XVI wieku nagle zaprzestano praktyki ich rzeźbienia. Pomóc wam zrozumieć tę tajemnicę może wizyta w Muzeum Antropologicznym Ojca Sebastiana Englerta w pobliżu centrum Hanga Roa.

Podczas wizyty na Wyspie Wielkanocnej warto odwiedzić także lokalne plaże, takie jak Anakena, czy miejsca do nurkowania. Lądując na wyspie warto też zwrócić uwagę na sam port lotniczy, który służył jako zapasowe lądowisko dla amerykańskich promów kosmicznych.

Zdjęcie w tle: Wyspa Wielkanocna, Thomas Griggs/Unsplash