Wyprawa dla odważnych

Jako turystom coraz częściej nie wystarczają nam już nie tylko krajowe wycieczki, ale nawet zagraniczne wojaże do Francji, Włoch czy Turcji. Wielu z nas marzą się coraz to bardziej ekstremalne wyprawy, np. wspinaczka na Kilimandżaro. Czemu więc nie odwiedzić Antarktydy?

Antarktyda, choć jest całym kontynentem nie odkrytym wciąż przez turystów, z oczywistych względów nie przyciąga wielu odwiedzających. Chodzi tu nie tylko o ekstremalne temperatury oraz trudności w dotarciu na ten ostatni niezbadany ląd (choć w ostatnich latach możliwości w tym względzie znacząco się zwiększyły). W popularnym przeświadczeniu bowiem Antarktyda jest pozbawioną życia lodową pustynią, na której nie znajdziemy niczego interesującego. Jest to jednak bardzo błędna opinia.

Statek u brzegów Antarktydy
Zdjęcie: Cassie Matias/Unsplash

Okazuje się bowiem, że siódmy kontynent to miejsce bogate w życie w najróżniejszych jego przejawach. Choć Antarktydy na stałe nie zamieszkuje żaden człowiek, to jego zwierzęcy mieszkańcy są bardzo liczni. Oczywiście większość flory i fauny odnajdziemy na wybrzeżach kontynentu, gdzie w letnich miesiącach śnieg i lód ustępują i ukazuje nam się prawdziwe oblicze Antarktydy.

Pingwiny na Antarktydzie
Zdjęcie: Eamonn Maguire/Unsplash

Jednymi z najciekawszych lokatorów tej ziemi są oczywiście pingwiny. Te niezwykle ciekawskie stworzenia nie mają nic przeciwko obecności człowieka i chętnie wchodzą z nim w interakcję. Brzegi Antarktydy to również dom lampartów morskich. Te z pozoru powolne na lądzie stworzenia są zdecydowanie groźniejsze. Lepiej podziwiać je z daleka, gdyż szybko mogą udowodnić, że są doskonałymi drapieżnikami. Ich mniejsi kuzyni, foki krabojady, kompletnie nie poświęcają ludziom uwagi i leniwie wygrzewają się na skalistych brzegach.

Żegluga po wodach wokół Antarktydy to także wspaniały pokaz majestatycznych wielorybów. Swoje żerowiska i trasy migracyjne posiada w tej okolicy wiele gatunków tych olbrzymich ssaków. Możemy podziwiać je dosłownie co chwilę, gdy wynurzają się z wody by zaczerpnąć powietrza.

Wynurzający się wieloryb
Zdjęcie: James Eades/Unsplash

Antarktyda nie jest również płaska i nieinteresująca niczym stół przykryty białym obrusem. Tutejsze krajobrazy zdecydowanie potrafią zaskoczyć i zachwycić. Są tu niewielkie wzgórza i wysokie góry, zatoki do których spływają języki lodowców, skaliste plaże z tłumami dzikich zwierząt, wraki dawnych okrętów, które nie poradziły sobie z surową pogodą czy wreszcie niewielkie osiedla ludzkich badaczy i poszukiwaczy przygód. Naprawdę nie sposób się tu nudzić.

Zdjęcie w tle: Antarktyda, Cassie Matias/Unsplash