Wspomnienie antyku w Bułgarii

Łatwo zapomnieć, że Bułgaria to nie tylko tanie kurorty nad Morzem Czarnym, gdzie hotelowe molochy powoli przesłaniają słońce, lecz także wielowiekowa historia i interesujące zabytki. Jedną z pereł bułgarskiego wybrzeża jest niewątpliwie miasteczko Nessebar.

Stary Nessebar, czyli zabytkowa część miejscowości, to osiedle położone na wyspie otoczonej wodami Morza Czarnego. Wyspę z lądem łączy wąska grobla, która umożliwia ruch pieszy i samochodowy.

Zabytkowa zabudowa Nessebaru
Zdjęcie: Damian Kamp/Unsplash

Nessebar jest oficjalnie uznawany za najstarsze miasto na terenie dzisiejszej Bułgarii, a jednocześnie także jedno z pierwszych stałych osiedli w tej części Europy. Założony przez Traków gród początkowo zwany był Mesambrią. W VI w. p.n.e. miasto przeszło pod panowanie Greków i rozpoczęło okres swego największego rozkwitu, który trwał aż do upadku Cesarstwa Bizantyjskiego w 1453 roku. Obecnie miejscowość utrzymuje się przede wszystkim z ruchu turystycznego, a także rybołówstwa. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uliczka w Nessebarze
Zdjęcie: Damian Kamp/Unsplash

Na Nessebar można się dostać na wiele sposobów. Z pobliskich kurortów można przejść tu pieszo wzdłuż plaży, podjechać taksówką lub autobusem, a nawet przepłynąć łódką kursującą pomiędzy portami zatoki.

Zbliżając się do miasta naszym oczom ukaże się zabytkowy XVIII-wieczny wiatrak, będący symbolem Nessebaru. W pobliżu wejścia do miasta rozciągają się z kolei ruiny potężnych murów sprzed 1500 lat, które niegdyś okalały całą wyspę. Sam Stary Nessebar to tłoczne pomieszanie ciekawych zabytków, pięknej architektury i nieco kiczowatych straganów z pamiątkami. Jednak każdy z tych elementów składa się na niesamowity klimat tego miejsca. Szczególnie w pamięć zapada właśnie charakterystyczna zabudowa z podmurówką z jasnego kamienia oraz wykonanymi z drewna wyższymi kondygnacjami.

Ruiny cerkwii w Nesebarze
Zdjęcie: Damian Kamp/Unsplash

Do najciekawszych miejsc w Nessebarze zaliczyć trzeba tutejsze Muzeum Archeologiczne, prezentujące ślady greckiej kultury z niemal dwóch tysięcy lat historii, oraz liczne prawosławne cerkwie. Wśród tych ostatnich najbardziej znana jest cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII wieku, uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków Bułgarii.

Zdjęcie w tle: Nessebar, Damian Kamp/Unsplash