Włochy dla każdego

Każdy z nas preferuje inną formę wypoczynku. Niektórzy nie wyobrażają sobie wyjazdu bez wielogodzinnego plażowania, inni preferują zwiedzanie muzeów i podziwianie architektury. Jeszcze inni ponad wszystko przedkładają dobrą zabawę. We Włoszech bez wątpienia znajdziemy to wszystko. Acz niekoniecznie w jednym miejscu. Oto nasza lista najlepszych miejsc we Włoszech dla poszczególnych typów turystów.

1. Dla smakoszy

Wielu z nas nie wyobraża sobie wakacyjnego odpoczynku bez zasmakowania lokalnej kuchni i poznania doskonałych regionalnych produktów. Choć całe Włochy słyną ze wspaniałych potraw, to na czoło wysuwają się tu regiony Neapolu oraz Bolonii.

Neapol uznawany jest za kolebkę pizzy, dania, które podbiło cały świat. Klasyczny neapolitański przepis chroniony jest przez wpis na liście UNESCO. Znajdziemy tu jednak nie tylko pizzę, ale także liczne przekąski smażone w głębokim tłuszczu, spagetti z owocami morza czy pyszne ciastka wypełnione serem ricotta i kandyzowanymi owocami.

Bolonia to z kolei dom najsłynniejszego mięsnego sosu, ale również zielonej lasagne czy pierożków tortellini nadziewanych serem i szynką.

2. Dla miłośników wina

Całe Włochy słyną z doskonałych trunków, jednak mekką dla smakoszy wina jest z pewnością Toskania. Tutejsze winnice, wymieszane z gajami oliwnymi stały się tłem dla niejednej romantycznej powieści. W rzeczywistości jednak odbywa się tu ciężka praca, której efektem są doskonałe wina produkowane z winogron najlepszych szczepów, o różnorodości smaków, która usatysfakcjonuje podniebienia nawet najbardziej wybrednych.

3. Sztuka i rozrywka

Jeżeli chcemy poczuć atmosferę wielkiego świata, to cel może być tylko jeden – Mediolan. Stolica światowej mody przyciąga ekskluzywnymi butikami w galerii Wiktora Emanuela II czy luksusowymi restauracjami największych światowych szefów kuchni.

Mediolan to także nigdy nie zamierające nocne życie. Miasto pełne jest klubów otwartych przez całą noc. Warto jednak poświęcić kilka dni na zwiedzenie tutejszych galerii sztuki, wystawiających takie dzieła jak chociażby „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci.

4. Dla sportowców

Bez względu na to czy aktywny sport uprawiacie przede wszystkim latem, czy zimą, waszym celem we Włoszech powinny być Dolomity. Ta położona na granicy z Austrią część Alp to prawdziwy cud natury, który znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu doskonałe trasy rowerowe, szlaki do pieszych wędrówek i wspinaczki oraz oczywiście nienagannie przygotowane trasy zjazdowe dla miłośników białego szaleństwa.

5. Dla fanów zabytków

Włochy wprost usiane są pamiątkami po dawnych kulturach i cywilizacjach, a także nieco młodszymi zabytkami z okresu średniowiecza czy renesansu. Najwięcej tego typu atrakcji odnajdziemy w stołecznym Rzymie oraz we Florencji.

Florencja uznawana jest za perłę renesansowej architektury. Morze bielonych budynków pokrytych czerwoną dachówką sprawia, że poczujemy się jak przeniesieni w czasie do dawnej epoki. Najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest rzecz jasna tutejsza katedra, obecna na większości pocztówek prezentujących najwspanialsze dzieła architektury Włoch.

Nieco inne wrażenie odniesiemy w Rzymie, gdzie starożytna architektura łączy się z nowoczesnością. Będąc we Włoszech nie sposób jednak przejść obojętnie obok takich miejsc jak Koloseum, Forum Romanum, Fontanna di Trevi czy watykańska Bazylika św. Piotra.

6. Coś dla zakochanych

Na koniec zostawiliśmy miasto będące symbolem miłości, czyli wspaniałą Weronę. Choć miłosną renomę nadał jej przede wszystkim angielski dramat Williama Szekspira, to trudno jest nie poczuć tu atmosfery romantyzmu. Warto więc wybrać się nie tylko pod słynny balkon, ale także pospacerować po przestronnych miejskich placach, między starożytnymi i renesansowymi zabytkami, czy odwiedzić liczne galerie, muzea oraz ukryte w wąskich alejkach kawiarnie i restauracje. Każda para spędzi tu niezapomniany czas, znacznie przyjemniejszy niż miłosne perypetie Romea i Julii.