Wakacyjny raj Palu doszczętnie zniszczony przez żywioł

Celebes Środkowy w Indonezji nękają trzęsienia ziemi i tsunami. Zginęło w nich ponad 1,4 tys. osób. Ci, którzy ocaleli, uciekają bądź czekają na pomoc.
 
Palu jest stolicą prowincji. Było najbardziej rozwiniętym miastem w okolicy i bramą do cudów Centralnej Sulawesi, słynącej z przepięknych raf koralowych. Samo miasto otaczają góry Gawalise na zachodzie i pasma Rovigadi na wschodzie, a oprócz nich – uwielbiane niegdyś przez turystów białe plaże, które razem z krystalicznie czystą wodą gwarantowały nieziemski odpoczynek.
 
cq5dam.web.1280.1280
 
Zdjęcie: Indonesia Travel
 
Obecnie raj zamienił się w piekło. Na początku miało tam miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera. Jego skutkiem było tsunami, które 28 września pochłonęło prawie 1,5 tysiąca ofiar. Fala o wysokości 5 metrów spustoszyła wybrzeże na długości aż 300 km, zrównując wszystko z ziemią. 1/3 tego obszaru dotyczy okolic Palu.
 
waves-1945617_1280
 
Zdjęcia: Pixabay
 
Przerażające fakty dotyczą również dzieci. Na obszarze wiejskim w Sigi Biromar pod gruzami kościoła znaleziono ponad 30 dziecięcych ciał. Miał tam miejsce obóz biblijny, w którym uczestniczyło 86 uczniów. Do tej pory nie odnaleziono pozostałych zaginionych.
 
earthquake-1665898_960_720
 
Zdjęcie: Pixabay
 
Pomocy humanitarna miała problem z dotarciem do Palu przez zniszczenie wszelkich linii komunikacyjnych, od lotniska po drogi lądowe.
 
Kilka dni po katastrofie sytuacja dopiero zaczyna się zmieniać. Na razie ciągle panuje tam chaos i cierpienie. Zmarłych chowano w zbiorowych mogiłach, a żywym brakuje żywności, leków i pomocy lekarskiej. Ludzie czatują na lotnisku i czekają na swoją kolej, aby dostać się do samolotu. Pierwszeństwo mają oczywiście osoby, które wymagają medycznego transportu.
 
Pomimo, że Indonezja jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, to znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, strefie najbardziej narażonej na zjawiska sejsmiczne na świecie.
 
iceland-139024_1280
 
Zdjęcie: Iceland, Tectonic Plate Warp by Pixabay
 
Ryzyko kataklizmów dotyczy też innych często odwiedzanych przez turystów regionów świata. Należą do nich: Islandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Japonia, Kalifornia, Meksyk, Ekwador i Peru.