W jakich krajach spotkamy Polaków?

Oprócz oczywistej odpowiedzi na to pytanie, jest też bardzo wiele innych. Polonię, czyli Polaków mieszkających za granicą, znajdziemy w nawet bardzo zaskakujących miejscach. Przyjrzyjmy się kilku z nich, w których Polonia jest bardzo liczna i mocno zakorzeniona.

  1. Argentyna

Południowoamerykański kraj zamieszkuje ponad 450 tysięcy osób pochodzących z Polski oraz mających polskie korzenie. 8 czerwca obchodzi się tam nawet Dzień Osadnika Polskiego, na pamiątkę uczestników wojen napoleońskich, którzy walczyli w sprawie wyzwolenia Ameryki oraz wsparli Argentynę w walce z Paragwajem. Znaczna część argentyńskiej Polonii przybyła tu w okresie miedzywojennym i podczas II wojny światowej. Wśród nich znalazł się m.in. Witold Gombrowicz. Pierwsza znacząca fala imigrantów (70 tys.) z Polski przybyła tu jeszcze w czasach zaborów. Opowiemy o niej już za chwilę.

Buenos Aires

2. Brazylia

Szacunkowo mówi się o nawet 3 milionach Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Tak olbrzymia liczba to wynik długotrwałej imigracji (od drugiej połowy XIX wieku) oraz tzw. „gorączki brazylijskiej”, czyli wielkiej fali emigracji. Już w roku 1914 w Brazylii żyło ponad 100 tysięcy Polaków. Byli to ludzie, którym sprzyjały zmiany polityczne i społeczne w Brazylii i Argentynie, a którzy nie chcieli już mieszkać w przeludnionych wsiach zaboru austriackiego i pruskiego.

Brasilia

3. Kanada

Kanada, a zwłaszcza Toronto słynie z wielokulturowej struktury (około połowa ludności Toronto to przybysze z innych krajów). Na stałe w Kanadzie mieszka około milion Polaków, w tym kilkadziesiąt tysięcy Kaszubów. Osób o polskich korzeniach jest oczywiście znacznie więcej. Pierwsi Polacy przybyli do Kanady w XVII i XVIII wieku. Na większą skalę emigracja zaczęła się wraz z XX wiekiem.

Toronto

4. Stany Zjednoczone

Pomimo konsekwentnie utrzymywanego obowiązku wizowego dla Polaków, to właśnie w USA żyje najliczniejsza Polonia. Ponad 3% wszystkich mieszkańców Ameryki Północnej to Polacy lub ludzie o polskich korzeniach. Jest ich łącznie prawie 10 milionów! Najczęściej można ich spotkać w Detroit, Denver, Los Angeles, Nowym Jorku, Seattle i oczywiście Chicago. To właśnie Chicago jest drugim po Warszawie najliczniejszym skupiskiem Polaków na świecie. Zgadza się! Żyje tam więcej naszych rodaków, niż np. w Gdańsku, Wroclawiu, a nawet Krakowie.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Unsplash.com