Ulubiona wioska Francuzów

W każdym kraju znajdziemy niecodzienne programy telewizyjne, spotykane tylko tam. We Francji jest to chociażby Le Village Préféré des Français w którym od 2012 roku Francuzi wybierają swoją ulubioną wioskę w kraju. Właśnie zakończyła się kolejna edycja tego konkursu.

Choć sam program prowadzony, przez znanego dziennikarza i prezentera Stephane’a Berna, może nam się wydać nieco dziwny, to z jego wynikami już na pewno warto się zaznajomić. W głównym konkursie wzięło udział 14 wcześniej wyselekcjonowanych miejscowości, a ich zmagania o palmę pierwszeństwa obserwowała cała Francja.

Tym razem zwycięsko z rywalizacji wyszła wioska Saint-Vaast-la-Hougue, położona w departamencie Manche na wybrzeżu Normandii. Tutejsi mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z połowu ryb, zaś turyści głównie żeglują na jachtach po okolicznych spokojnych wodach.

Wioska w Normandii
Zdjęcie: Annie Spratt/Unsplash

Mimo że cała gmina liczy sobie mniej niż 2 tys. mieszkańców, nie znaczy to, że nie znajdziemy tu żadnych atrakcji. W wiosce znajduje się centrum hodowli ostryg, ogród botaniczny, obserwatorium ornitologiczne, a nawet niewielkie muzeum morskie. Nie sposób nie wspomnieć także o uroczej architekturze dominującej w wiosce, która sprawia, że każde zdjęcie wygląda jak pocztówka.

Największym okolicznym zabytkiem są zaś pozostałości dawnego fortu autorstwa XVII-wiecznego francuskiego inżyniera i architekta Sébastiena Le Prestre de Vauban. Zlokalizowane w pobliżu wioski wieże strażnicze i mury zostały w 2008 roku wpisane wraz z resztą pasa umocnień na francuskim wybrzeżu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto wspomnieć również słowem o innych miejscowościach, które znalazły się na podium. Były to wioska Finistère w Bretanii oraz miasteczko Terre-de-Haut na tropikalnej Gwadelupie, stanowiącej zamorski departament Francji.

Zdjęcie w tle: Wybrzeże Normandii, Ilnur Kalimullin/Unsplash