Ulice Londynu znów zwolnią

Władze Londynu pracują nad wprowadzeniem nowego ograniczenia prędkości. W centralnej części miasta dozwolona prędkość spadnie do 15 mil/h, czyli około 24 km/h.

Zmniejszenie dozwolonej prędkości jest elementem planu, który ma zmniejszyć ilość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Obniżenie prędkości nie tylko pomoże uniknąć wielu wypadków, ale też zwiększy szanse na wyjście z nich z mniejszymi obrażeniami. Wolniej jadące samochody to także mniej spalin i mniej pyłu unoszonego z powierzchni ulic. Jeśli zmiana przepisów zostanie zatwierdzona, wejdzie w życie w roku 2021.

Nie jest to pierwsza „obniżka” prędkości aut na londyńskich drogach. Obecny limit prędkości to zaledwie 20 mil/h, czyli zaledwie 32 km/h. Ciekawy jest też dodatkowy skutek uboczny. W centrum Londynu jest dziś o połowę mniej samochodów. Ludzie częściej wybierają doskonały transport publiczny, ponieważ zostali zniechęceni przez płatny wjazd do miasta i jazdę w ślimaczym tempie. Zmniejszenie ruchu samochodowego również jest mile widziane. Władze miasta chcą ograniczyć ruch o kolejne 25% do roku 2030, a w roku 2044 o całe 50%. Wszystko w trosce o czyste powietrze oraz zdrowie i wygodę pieszych.

Zdjęcie: Unsplash.com