Szwecja wycofuje jednorazowe grille, jednym z powodów jest susza!

Największe szwedzkie sieci zakupowe, Lidl, Coop i ICA, postanowiły wycofać ze sprzedaży grille jednorazowego użytku, aby nie dopuścić do kolejnych pożarów lasów. Pamiętajmy niebezpieczeństwie pożarowym podczas suszy również w naszym kraju!
 
Jak widać nie tylko w Polsce odczuwamy długotrwałe skutki suszy. Rolnicy i sadownicy martwią się o swoje plony, a strażacy mają pełne ręce roboty. Pamiętamy falę pożarów, jaka przeszła przez Szwecję ubiegłego roku – aż 44 polskich wozów strażackich wspierało gaszących ogień. Spaliło się wtedy ponad 25 tysięcy hektarów lasów, co przyniosło niewyobrażalne straty, nie tylko pieniężne, ale zwłaszcza dla środowiska.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Prawdopodobną przyczyną klęski żywiołowej była największa od 74 lat susza i właśnie porzucone, lecz niezagaszone, przenośne grille jednorazowe.
 

 
Na rynku są dostępne zestawy z węglem, gotowe do rozpalenia, za ok. 13,50 zł, które po użyciu wylądują w śmietniku. Wystarczy dołożyć kilkadziesiąt złotych, a kupimy solidnego przenośnego grilla w dowolnym rozmiarze na wiele razy.

Zdjęcie: Dancook.
 
Sieci marketów nie zatrzymują się na wycofaniu tych przedmiotów, a zamierzają wprowadzić więcej proekologicznych zmian. Mowa o innych artykułach jednorazowego użytku, plastikowych kubeczkach, talerzykach i sztućcach, które równie często pozostają po imprezach w plenerze i zaśmiecają środowisko. Lidl zamierza ograniczyć ich sprzedaż, również w Polsce.
 

Zdjęcie Pixabay.
 
Nasz kraj wcale nie jest wolny od suszy i co za tym idzie – zagrożenia pożarowego. W ostatnim tygodniu polskie lasy płonęły około 200 razy na dobę według danych Lasów Państwowych i Państwowej Straży Pożarnej. Za sprawą zapowiadanego deszczu sytuacja powoli się poprawia, ale dalej nie jest najlepsza. Synoptycy przewidują, że i tak na razie będzie go zbyt mało, aby zażegnać niebezpieczeństwo i wykluczyć straty w rolnictwie. Miejmy to na uwadze i zachowajmy zdrowy rozsądek podczas długiego weekendu majowego, czy to grillując, czy robiąc ognisko…
 
Źródło: Interia Fakty, Noizz.
 
Zdjęcie w tle: Pixabay.