Skarby i tajemnice Szkocji

Myśląc o Szkocji wielu z nas ma przed oczami nieco ponure, wiecznie ukryte w mgle wzgórza porośnięte mchami oraz mroczne zamki nad jeziorami. Nie tworzy to obrazu miejsca idealnego na letni urlop. Oczywiście wszystkie te rzeczy znajdziemy w Szkocji, jest to jednak tylko niewielka część atrakcji tego kraju. Warto więc zastanowić się nad dłuższą wycieczką w te strony.

Szkocja to kraina niesamowitych, zmiennych krajobrazów, wiekowych zamków i subtelnego piękna. Znajdziemy tu niesamowite klifowe wybrzeża, unikalne zabytki różnych okresów, od starożytności po XX wiek, a także wiele miejsc z pozoru zwyczajnych, które kryją jednak w sobie niesamowitą historię. Oto tylko kilka przykładów.

  • Aberdeen

Położone na wybrzeżu Aberdeen to trzecie do wielkości miasto Szkocji i jedno z dziesięciu najszczęśliwszych miast w całej Wielkiej Brytanii. Już zbliżając się do miasta i podziwiając jego dominującą srebrzysto-szarą architekturę zrobi na nas duże wrażenie. Wokół Aberdeen roztaczają się zaś przyjemne, piaszczyste plaże. Miasto jest czasem nazywane nawet „srebrnym miastem na złotym piasku”.

Aberdeen to jednak przede wszystkim gratka dla miłośników średniowiecznej architektury. W regionie znajduje się bowiem aż 300 zamków, każdy ze swoją unikalną stylistyką i historią. Bogatszych turystów przyciągają także liczne w tym regionie pola golfowe.

  • Park Narodowy Cairngorms

Jest to zdecydowanie największy park narodowy w całej Wielkiej Brytanii. Zajmuje powierzchnię około 4,5 tys. km kw. i zwiedzenie wszystkich jego ciekawych zakątków choćby przez tydzień nie jest możliwe.

Szkockie góry
Zdjęcie: v2osk/Unsplash

Turystów przyciąga tu urok wiecznie zielonych lasów iglastych, liczne jeziora, rzeki, góry oraz doskonałe szlaki turystyczne prowadzące w najbardziej interesujące miejsca. Park jest na tyle duży, że znajdziemy tu także liczne osiedla i spokojne wioski, które harmonijnie koegzystują z naturą. Zapewniają przy tym także doskonałe miejsca noclegowe.

  • Muzeum Narodowe Szkocji

Dla tych, którzy chcą zgłębić barwną i burzliwą historię Szkocji doskonałym miejscem będzie tutejsze Muzeum Narodowe z siedzibą w Edynburgu. Poznamy tu pełną historię tych ziem, począwszy od czasów prehistorycznych, po współczesność. Możemy tu poznać również bardziej personalne opowieści, związane ze szkockimi bohaterami narodowymi. Wejście do muzeum jest bezpłatne dla każdego.

  • Galeria Narodowa Szkocji

Kolejnym miejscem w Edynburgu, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Galeria Narodowa. To tu zgromadzone są największe dzieła sztuki, jakie możemy znaleźć w tym kraju. Znajdziemy tu zarówno płótna krajowych mistrzów, jak i takich artystów, jak Rafael, Cezanne, Velazquez czy Van Gogh. Dla miłośników sztuki obowiązkowy punkt programu.

  • Jezioro Lomond

Loch Lomond to największe jezioro Wielkiej Brytanii. Odnajdziemy tu piękne krajobrazy, malownicze miasteczka i doskonałe warunki do wypoczynku pomiędzy zwiedzaniem innych atrakcji.

  • Archipelag Orkney

Wyspy Orkney to niewielki archipelag na północy Szkocji, na który składa się 90 wysepek. Do dziś widoczne są tu ślady obecności Rzymian sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Na Orkney spotkamy także liczne foki i maskonury wygrzewające się na brzegach. Tutejsze miasteczka oferują z kolei wiele interesujących muzeów i galerii sztuki.

  • Glasgow

Jest to największe miasto Szkocji, położone w pięknych okolicznościach przyrody nad rzeką Clyde. Znajduje się tu wspaniały historyczny port i zabytkowa zabudowa. Glasgow znane jest także miłośnikom muzyki. W ciągu roku odbywa się tu nawet 140 różnych festiwali. To niemal 3 w tygodniu!

Glasgow City Chamber
Zdjęcie: Michael Beckwith/Unsplash

Szkocja to piękne i różnorodne miejsce. Jeżeli więc nie odstrasza was okazjonalny deszcz, to na pewno warto rozważyć ten kraj jako kierunek na kolejne wakacje.

Zdjęcie w tle: Zamek w Szkocji, John Dancy/Unsplash