Ścieżka śmierci w Chinach

Na świętą górę Hua Shan prowadzi śmiertelnie niebezpieczny szlak. Co skłania turystów do podróżowania nim? Bynajmniej nie są to przyczyny religijne…
 
Mount Hua (inna nazwa) wznosi się na 2 154 m n.p.m. w okolicach miasta Huayin, 120 km od słynnego zabytku – Armii Terakotowej w Xi’an, w prowincji Shaanxi.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
To najwyższa z pięciu wielkich gór taoizmu, oznaczających strony świata, a w chińskiej mitologii również kończyny i głowę stworzyciela Pangu. Hua Shan reprezentuje zachód. Jest jeszcze Tai Shan na wschodzie, Heng Shan na południu, Heng Shan na północy i ulokowana centralnie Song Shan. Znajdowały się tam niegdyś świątynie – cele pielgrzymek. Dzisiaj przetrwały tylko niektóre z nich, ale i tak często nie spełniają swojej pierwotnej roli. Jak widać rozwój technologiczny nie oszczędził żadnej cywilizacji. Życie duchowe zamiera, więc ludzie szukają innych sposobów na wypełnienie pustki. Wirtualna rzeczywistość zapewnia duże emocje, ale to nie są realne doświadczenia. Szlak śmierci dostarcza dużej dawki prawdziwej adrenaliny i to właśnie przyciąga turystów.
 

 
Święta góra Hua Shan posiada świątynię, gdzie w VI wieku mieszkał i nauczał legendarny filozof Laozi, a którą obecnie przemianowano na herbaciarnię. Naiwnością byłoby sądzić, że ktoś wybiera szlak śmierci, aby napić się filiżanki gorącej herbaty – no chyba, że jest to najlepsza herbata na świecie, do których niewątpliwie należą chińskie napary, co nie zmienia faktu, że można to zrobić gdziekolwiek indziej w Chinach, w równie niesamowitych okolicznościach przyrody.
 

Zdjęcia: www.masterok.livejournal.com.
 
Pozostaje więc ogólna teza o szukaniu wysokich wrażeń, gdyż mało kto czyta stare księgi i interesuje się twórcami religii, chociaż na pewno znajdą się jakieś nieliczne jednostki. Podobno na ścieżce Hua Shan ginie około 100 osób rocznie. Władze stwarzają pozory zabezpieczania szlaku, ale ciągle jest zbyt wąski i wygląda prowizorycznie jak na taką stromiznę i wysokość. Zwykła utrata równowagi w takich warunkach może spowodować tragiczny w skutkach upadek. Nagroda za przemierzenie ścieżki to niezwykły widok na szczycie, lecz wydaje się, że o wiele bardziej – zachowane życie…
 
Źródło: www.ancient-origins.net.