Rozkwit kwiatów na… PUSTYNI!

Przełom lutego i marca oznacza rozkwit kwiatów polnych w Borrego Springs w Południowej Kalifornii. To jedyny czas w roku, kiedy można podziwiać to zjawisko na pustyni. Dlaczego tak się dzieje?
 
Przyczyną jest oczywiście deszcz w odpowiedniej ilości, który zazielenia pustynne obszary Kalifornii, niezwykle suche o innych porach roku, lecz nie tylko, jeszcze ciepło i wiaterek. Wydaje się więc, że zjawisko ukwiecenia pustyni jest trochę loterią. Muszą się na nie złożyć odpowiednie warunki atmosferyczne.
 

Zdjęcie: Kate Harper, The Anza-Borrego Desert Natural History Association.
 
Połacie zieleni to oczywiście tylko malutka przystawka przed daniem głównym, czyli rozkwitem niezliczonej ilości kwiatów polnych: dywanów werbeny, poletek łubinu, pustynnych słoneczników, lilii i innych urzekających nieposkromionym ręką człowieka gatunków. Taki stan ma potrwać w zależności od pogody do połowy marca. Eksplorację najlepiej zacząć w Coyote Canyon, gdzie kwiaty rozciągają się na około 2,5 kilometra. Nie można tam wjechać samochodem ze względu na nie tak dawne podtopienia, ale przy drodze DiGiorgio mieści się parking.
 

Zdjęcie: Denis Zuriansky, Anza-Borrego Foundation.
 
Mieszkańcy Borrego Springs są lepiej przygotowani do przyjęcia gości niż kiedykolwiek, gdyż w poprzednich latach wydarzenie przyciągnęło setki tysięcy gości. W cichym na co dzień miasteczku nie brakuje smacznych restauracji i dobrych hoteli z powiększoną na ten czas obsługą, ale też pól kempingowych i namiotowych.
 
Po drodze można zwiedzić inne ciekawe atrakcje. Dużą popularnością cieszą się metalowe rzeźby Galleta Meadows, usytuowane w niektórych obszarach kwitnienia. Są wśród nich różne gatunki zwierząt, od żółwi po wielbłądy, ale też prehistoryczne dinozaury i fantastyczne smoki.
 
Tereny Rezerwatu Anza-Borrengo są jednocześnie świetnym obserwatorium nocnego nieba.

Zdjęcie: Stephen Leonardi, Unsplash.
 
Wybierając się na Południe Kalifornii, warto sprawdzić, czy na pewno już zaczął się okres kwitnienia. Lokalne organizacje prowadzą odpowiednie raporty. Można je znaleźć tutaj, albo zadzwonić na specjalną kwiatową infolinię: (760) 767-4684.

 


Źródło: eu.desertsun.com.
 
Zdjęcie w tle: Denis Zuriansky, Anza-Borrego Foundation.