Record Store Day

Niech wszyscy melomani zarezerwują sobie datę 13 kwietnia. W naszym kraju po raz pierwszy odbędzie się amerykańskie święto muzyki, niezależnych sklepów muzycznych i winyli. Sprawdź, jakie białe kruki wydano z tej okazji!
 
Record Store Day zorganizowały niezależne sklepy muzyczne Baltimore i Meryland w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Jego obchody rozprzestrzeniły się na inne kraje świata, m.in. do Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii.
 

Record Store Day 2014, The Drift Record Shop, Totnes, Wielka Brytania

Zdjęcie: Sophie means wisdom, Wikipedia Commons.
 
Starania o licencję do zorganizowania tego święta w Polsce trwały około roku, jak zdradził na konferencji prasowej główny organizator, Tomasz Sikora. Jej najważniejszym celem jest wydawanie i sprzedawanie unikatowych płyt najlepszych wykonawców świata. Spod skrzydła RSD wychodzi najwięcej winyli, bo, aż 95%.
 

Zdjęcie: Clem Onojeghuo, Unsplash
 
Niedługo pojawią się polskie płyty z logotypem RSD. Pierwszym, historycznym albumem będzie jazzowy Astigmatic, określany przez niektórych jako dzieło życiowe Krzysztofa Komedy, na którym pojawi się też Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Odświeżone wydanie z 1966 roku na podstawie archiwalnych taśm Polskich Nagrań przygotował Jacek Gawłowski – realizator dźwiękowy i laureat Grammy z 2013 roku w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za zmiksowanie płyty Randy Brecker plays Włodek Pawlik’s Night in Calisia. Edycja Astigmatic obejmie 500 różowych winyli.
 

Zdjęcie: James Sutton, Unsplash.
 
Ciekawym wyjątkiem będzie kaseta magnetofonowa Prince’a, album The Versace Experience.
 
Każdy RCD miał swojego ambasadora, a tegorocznym będzie grunge’owa grupa z Seattle, Pearl Jam z wokalistą Eddiem Vedderem na czele. Z tej okazji ukarze się ich nowy album, Live at Easy, nagrany podczas spontanicznego koncertu w rodzinnym mieście z 2005 roku. Jako pierwsza tę rolę pełniła Metallica, a w zeszłym roku była to grupa Run The Jewels.
 
Wszystkie płyty RCD i sklepy muzyczne biorące udział w wydarzeniu można znaleźć na stronie RCD Polska.
 
Źródło: PAP.