Putin uwalnia orki

Prawie 100 nielegalnych wielorybów przechwyconych w zeszłym roku zostanie wypuszczonych z zagród morskich w Rosji, po tym jak zwierzęta przejęły rosyjskie władze, rzekomo w drodze do chińskich parków rozrywki.
 
Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, nakazał krajowemu Ministerstwu Zasobów Naturalnych i Ekologii dokonanie jak najlepszych decyzji o przyszłości dla 10 orek i 87 białych wielorybów, zwanych białuchami arktycznymi, które zostały odkryte kilka miesięcy temu. Cztery tajemnicze firmy zajmujące się ich wyławianiem i przewozem  mają zostać oskarżone o łamanie rosyjskich przepisów o połowach rybackich, które stanowią, że wieloryby mogą być pozyskane legalnie jedynie do celów naukowych i edukacyjnych.
 

Białucha arktyczna

Zdjęcie: Pixabay.
 
Ministerstwo wezwało zespół amerykańskich ekspertów z Projektu Sanktuarium Wielorybów z badaczem i ekologiem, Jeanem Michelem Cousteau, na czele, aby ocenić stan wielorybów i zdecydować, w jaki sposób najlepiej przywrócić je do otwartego oceanu, nie szkodząc im.
 
Tymczasem zwierzęta przebywają w kilku prostokątnych zagrodach w Zatoce Srednaya, co odbiega od ich swobodnych, naturalnych warunków życia. Aby oddychać, muszą się wynurzać, a w ich nowej siedzibie stale występuje lód, co im to utrudnia. Robotnicy co jakiś czas go rozbijają łopatami, ale i tak zwierzęta cierpią z tego powodu, tym bardziej, że okazało się, iż w większości są to młode osobniki, najprawdopodobniej odłączone od mleka matki w momencie pojmania.
 

Orki w oceanie

Zdjęcia: Pixabay.
 
Organizacja Whale Sanctuary Project ogłosiła w oświadczeniu, że postanowiono uwolnić walenie z powrotem do ich pierwotnego środowiska – głównym celem jest uwolnienie ich wszystkich – jednak naukowcy, również rosyjscy eksperci, muszą nadal obserwować zwierzęta, aby określić, kiedy i jak to zrobić.
 
Do tego czasu mają ruszyły prace, aby walenie były przetrzymywane w warunkach najbardziej podobnych do naturalnych. Badacze zapewniają: Oczekujemy również, że zostanie utworzone centrum rehabilitacyjne dla zwierząt rannych w naturze i wymagających rehabilitacji. Pracujemy w zjednoczonym zespole w kierunku osiągnięcia tego celu.
 

Biełucha arktyczna w parku rozrywki morskiej

Zdjęcie: Kristof Vizy, Unsplash.
 
The Whale Sanctuary Project twierdzi, że ponad 950 waleni z 12 różnych gatunków jest obecnie wystawianych na sprzedaż w Chinach. W kraju jest już ponad 75 delfinariów i parków morskich, a co najmniej 25 planuje budowę w ciągu najbliższych kilku lat.
 
Warto zauważyć, że Władimir Putin zaangażował się osobiście w ochronę wielorybów i jednoznacznie potępił nielegalny przemyt zwierząt do Kraju Środka. To bardzo słuszną inicjatywą, ale również korzystny zbieg okoliczności, który może pomóc mu odciągnąć uwagę od ważniejszych spraw – łamania praw człowieka i paktów międzynarodowych, zwłaszcza poprzez wojnę na Ukrainie…
 
Opracowanie na podstawie tekstu Andy’ego Knaggsa dla „Attractions Management”.