Poznajemy Lazurowe Wybrzeże

Riwiera Francuska, znana także jako Lazurowe Wybrzeże, to wspaniały region na południu tego kraju, położony nad Morzem Śródziemnym. Niesamowite krajobrazy płynnie łączą się tu z architekturą znanych na całym świecie miast, takich jak Nicea czy Cannes.

Okres największego rozkwitu francuskich nadmorskich kurortów to XIX wiek. Czas od początku tego stulecia do wybuchu I wojny światowej to dla miast takich jak Nicea prawdziwy złoty wiek. Nadmorskie wille z tego okresu są tak bogato zdobione, że przypominają niekiedy torty weselne. Dziś w większości z nich mieszczą się hotele i apartamenty do wynajęcia. Choć jest ich naprawdę dużo, zarezerwowanie tu miejsca w sezonie graniczy z cudem. Tam gdzie zabudowa nie jest jeszcze tak gęsta, co chwilę powstają nowe rezydencje dla multimilionerów z całego świata.

Nicea
Zdjęcie: Arno Smit/Unsplash

Lazurowe Wybrzeże to jednak nie tylko XIX wiek. Zagłębiając się nieco dalej w Niceę odnajdziemy ślady rzymskich początków miasta. W dzielnicy Cimiez zwiedzić możemy pozostałości dawnego koloseum, amfiteatru oraz łaźni z I wieku naszej ery.

Miłośnicy kultury także nie będą zawiedzeni. W Nicei znajdują się między innymi muzea słynnych malarzy – Henri Matisse’a i Marca Chagalla. Pierwszy z artystów pochowany został na pobliskim cmentarzu. Nieoczekiwane złamanie okolicznej architektury stanowi zaś prawosławny kościół św. Mikołaja z 1912 roku przypominający słynną cerkiew Wasyla Błogosławionego z moskiewskiego Placu Czerwonego.

Cannes
Zdjęcie: Jim Thirion/Unsplash

Równie interesujące wrażenia oferuje Cannes. Miasto, które na zawsze wpisało się w światowy kulturalny kalendarz dzięki organizowanemu od 1946 roku festiwalowi filmowemu, ma znacznie więcej do zaoferowania. Miejsce to przez wieki funkcjonowało spokojnie jako niewielka rybacka wioska. Dziś jest magnesem przyciągającym tu bogatych i sławnych z całego świata.

Cannes swoje początki również zawdzięcza rzymskiemu osadnictwu. Z tych czasów nie pozostało wiele, ale już średniowieczna zabudowa starego miasta jest bardzo bogata.Oczywiście znajdziemy tu również mnóstwo zabytków pochodzących z tzw. francuskiej „belle epoque”, czyli przełomu XIX i XX wieku.Na każdym kroku natkniemy się zaś na jakąś galerię sztuki, muzeum czy miejsce, gdzie kręcono jakiś słynny film.

Monako
Zdjęcie: Nick Karvounis/Unsplash

Oprócz Nicei czy Cannes, warto także zajrzeć do mniejszych miejscowości, takich jak Antibes. Ten nadmorski kurort kojarzony jest przede wszystkim z osobą Pabla Picassa, który żył tu od 1946 roku. W XIV-wiecznym zamku Château Grimaldi, gdzie mieszkał Picasso, obecnie działa muzeum słynnego artysty.

Zdjęcie w tle: Riwiera Francuska, Rhiannon Elliott/Unsplash