Park Narodowy Khao Yai

Khao Yai to jeden z najciekawszych parków narodowych w Tajlandii. Jest on łatwo dostępny dla turystów, dzięki czemu jest najlepszym miejscem dla zapoznania się z dziką przyrodą tego kraju.

Park założony został w 1962 roku i stanowi trzeci największy rezerwat przyrody w Tajlandii. Aby dotrzeć tu z popularnego turystycznie Bangkoku wystarczy 3-godzinna podróż autokarem.

Platforma widokowa w parku
Zdjęcie: Kawpodmd/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Terytorium parku to ponad 2150 km kw., w tym rozległe lasy deszczowe i równiny. Wznosząca się na wysokość 1351 metrów góra Khao Rom jest najwyższym wzniesieniem w parku.

Park Khao Yai jest częścią większego kompleksu leśnego rozciągającego się aż do granicy z Kambodżą, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro w parku
Zdjęcie: Kawpodmd/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Khao Yai zachwyca niezwykłą bioróżnorodnością, zarówno wśród zwierząt, jak i roślin. Szczególnie bogate są populacje ssaków, takich jak słonie azjatyckie, makaki, mundżaki, sambary, gibony, jeżozwierze czy cywety. Niekiedy w parku daje się zaobserwować także tygrysy.

Khao Yai jest również domem dla ponad 300 gatunków ptaków, takich jak dzioborożce, pstrogłowy czy szerokodzioby. Rezerwat jest doskonałym miejscem dla miłośników obserwowania ptaków.

Sambar
Zdjęcie: Z3144228/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

W parku nie brakuje również licznych gadów, szczególnie aktywnych w okresie od marca do października.

Do parku wjechać można w godzinach 6-18 każdego dnia (wyjechać możemy do późnych godzin wieczornych). Organizowane są także nocne safari w towarzystwie obsługi parku, które są bardzo popularną atrakcją.

Zdjęcie w tle: Kawpodmd/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0