Pandy z Chengdu

Chengdu to dziesięciomilionowe miasto, które poszczycić się może nie tylko dynamicznym rozwojem, ale również doskonałym centrum naukowym, gdzie prowadzone są badania nad symbolem miasta i całych Chin, czyli pandą wielką.

Stolica prowincji Syczuan, Chengdu, jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków w Chinach. Jego historia sięga ponad 4 tys. lat wstecz. Przez cały ten czas miasto było niezwykle ważnym punktem w regionie, niejednokrotnie pełniąc rolę stolicy lokalnych królestw. Także w ramach zjednoczonych Chin Chengdu pełni istotne funkcje jako centrum przemysłu wysokich technologii i maszynowego.

Panda w ośrodku badawczym
Zdjęcie: Chester Ho/Unsplash

Turystów przyciągają tu jednak przede wszystkim pandy. Chińska Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej to największy ośrodek badawczy zajmujący się gromadzeniem wiedzy na temat tych uroczych ssaków.

Oprócz obserwowania zachowań pand, naukowcy dbają tu również o rozwój ich populacji, nadzorując program rozmnażania tych zwierząt. Dzięki ich wysiłkom ten zagrożony wyginięciem gatunek powoli odbudowuje swoją liczebność.

Panda w ośrodku badawczym
Zdjęcie: Bruce Hong/Unsplash

Turyści zaś mogą tu w kontrolowanych warunkach podglądać pandy podczas zabawy, karmienia czy wypoczynku. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać możemy młode pandy wielkiej.

Odwiedzając Chengdu warto zapoznać się jednak także z innymi atrakcjami regionu. Miasto uznawane jest bowiem za centrum znanej i cenionej na całym świecie kuchni syczuańskiej, charakteryzującej się intensywną pikantnością. W miejscowości nie brakuje również zabytkowych świątyń czy atrakcji kulturalnych, takich jak słynna syczuańska opera.

Kuchnia syczuańska
Zdjęcie: Alana Harris/Unsplash

Chengdu jest także doskonałą bazą wypadową dla zwiedzania innych atrakcji Syczuanu, jak choćby wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wielki Budda z Leshan.

Zdjęcie w tle: Nowoczesne oblicze Chengdu, Devaiah Mallanga/Unsplash