Nowe parki narodowe Tajlandii

Niedawno władze Tajlandii pochwaliły się, że na terenie kraju w ciągu ostatnich trzech lat powstało pięć nowych parków narodowych. Działania te są elementem 20-letniego Narodowego Planu Strategicznego, którego ważnym punktem jest ochrona środowiska.

Istotną częścią Narodowego Planu jest zwiększenie zalesienia Tajlandii do roku 2037 do 55 procent powierzchni kraju. Tajlandia przez długi czas prowadziła dość swobodną politykę w zakresie wycinki lasów, jednak teraz stawia na bardziej zrównoważony rozwój. Tworzenie nowych parków narodowych ma zapewnić ochronę już istniejących terenów leśnych oraz wyznaczyć odpowiedni teren pod nowe nasadzenia.

Obecnie w Tajlandii istnieją 133 parki narodowe. Pierwszy z nich, Park Narodowy Khao Yai, powstał w 1962 roku. Za panowania króla Ramy X powstało już pięć nowych rezerwatów:

Park narodowy w Tajlandii
Zdjęcie: Marcin Kalinski/Unsplash
  • Park Narodowy Namtok Chet Sao Noi

Założony w grudniu 2016 roku park znany jest przede wszystkim ze wspaniałych wodospadów. Nazwa nawiązuje do tragicznej lokalnej legendy o siedmiu kobietach, które miały utonąć pod jednym z wodospadów. Powierzchnia parku wynosi niemal 41 km kw. na granicy prowincji Saraburi i Nakhon Ratchasima.

  • Park Narodowy Khun Sathan

Rezerwat ten został oficjalnie założony w marcu 2017 roku. Jego powierzchnia jest znacznie większa i wynosi prawie 405 km kw. Największą atrakcją jest pasmo górskie Doi Phrae Mueang.

Park narodowy w Tajlandii
Zdjęcie: 1905 travellers/Unsplash
  • Park Narodowy Mae Takhrai

Do listy parków narodowych Tajlandii dołączył w grudniu 2017 roku. Jego powierzchnia liczy niemal 360 km kw. na granicy prowincji Chiang Mai i Lamphun. Turyści odnajdą tu wodospady, strome klify, gorące źródła i wspaniałe krajobrazy, np. przy źródłach rzeki Ping.

  • Park Narodowy Than Sadet-Ko Phangan

Założony został w listopadzie 2018 roku na wyspie Ko Phangan, około 100 km od wybrzeży kontynentalnej Tajlandii. Zajmuje powierzchnię 45 km kw. Stworzony został w celu ściślejszej ochrony unikalnego ekosystemu wyspy.

Morski park narodowy w Tajlandii
Zdjęcie: Notto Suthipat/Unsplash
  • Park Narodowy Doi Chong

Najnowszy dodatek do listy tajskich rezerwatów przyrody powstał w kwietniu 2019 roku. Jego powierzchnia to prawie 350 km kw. Największą atrakcją są tu góry porośnięte gęstymi lasami liściastymi. Najwyższy szczyt, Doi Jong, wznosi się na 1379 m n.p.m.

Władze Tajlandii są w trakcie ustanawiania 22 kolejnych parków narodowych na terenie kraju. Spośród nich 11 będzie wytyczonych na lądzie, a 11 będzie dotyczyć obszarów morskich.

Zdjęcie w tle: Park narodowy w Tajlandii, Bharath Mohan/Unsplash