Nowe oszustwa wakacyjne

Ryzyko związane z podróżami wzrosło przez pojawienie się kilku nowych oszustw  ̶  alarmuje magazyn The Sun.
 
Redaktorzy brytyjskiego tabloidu rozpoznali konkretnie sześć niebezpieczeństw, z którymi obecnie mierzą się turyści i udzielili wskazówek, jak się przed nimi uchronić i co zrobić w razie oszustwa. Problem dotyczy tysięcy oszukanych osób. Zdarza się, że ludzie przez cały rok zbierają konkretną sumę na wymarzony urlop, więc dają się ponieść marzeniom o luksusowym odpoczynku i tracą czujność względem przeglądanych ofert.
 
airport-802008_1920
 
Zdjęcie: Pixabay
 

Fałszywe zakwaterowania i rezerwacje booking’owe
Przejście rezerwacji on-line do porządku dziennego sprawiło, że oszuści postanowili wykorzystać ten obszar do wyłudzania pieniędzy. Umieszczają na portalach bookingowych atrakcyjne cenowo oferty, posługują się niezwykłymi fotografiami, lecz nieistniejących obiektów i wycieczek. Niestety, spełniają one swoją rolę i wabią nieświadomych klientów, którzy po jakimś czasie reklamują umowę. Na początku odbywa się to w ramach głównego portalu bookingowego, ale odsyłającego ich do kontaktu mailowego z wystawiającym ofertę. Oszuści wtedy sugerują, że płatność nie została rozliczona i wysyłają link do przekonującej strony, gdzie ich ofiary mogą ją uiścić. Zawsze warto sprawdzić w wyszukiwarce, czy inne strony internetowe mówią coś o danej ofercie bądź o firmie ją wystawiającej lub po prostu na Google Maps, czy dany obiekt w ogóle istnieje.
 
Podejrzane transakcje lotnicze
Niedawno brytyjskie władze zanotowały wzrost przestępstw wobec podróżujących do Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy kupili bilety reklamowane na fałszywych stronach linii lotniczych. Były to rejsy długodystansowe, a więc – co za tym idzie – o wiele bardziej kosztowne. Oszuści wykupywali loty skradzionymi kartami kredytowymi i sprzedawali je ofiarom z numerem referencyjnym. Jednak gdy kradzieże wyszły na jaw, loty odwołano, a podróżni pozostali bez niczego. Rezerwacja biletów powinna więc odbywać się tylko przez zaufane i legalne biura podróży i strony główne linii lotniczych.
 
landing-2773939_1920
 
Zdjęcie: Pixabay
 

Dokumenty z nielegalnych źródeł
Coraz częściej różne strony internetowe sprzedają fałszywe wizy i inne dokumenty niezbędne, aby odwiedzić niektóre kraje. Na pozór nie robią nic nielegalnego, po prostu zarabiają duże pieniądze na prowizji w porównaniu do oficjalnych dróg pozyskiwania takich pozwoleń, ale tak naprawdę nie mają nic wspólnego z rządami krajów, które rzekomo reprezentują, np. w przypadku wizy amerykańskiej. Jak się przed tym uchronić? Korzystać z rządowych stron i wskazówek Ministerstwa Spraw Zagranicznych odnośnie do uzyskania danych pozwoleń. Jest to na tyle ważna sprawa, że lepiej zająć się tym samemu niż wydać mnóstwo pieniędzy, stracić cenny czas i wcale nie uzyskać dokumentów, na których nam zależy.
 
Zhakowane WI-FI
Na czas lotu podróżni wyłączają telefony i internet, a gdy już wylądują, szukają dostępnej sieci WI-FI jeszcze na lotnisku. Oszuści to wykorzystali i stworzyli swoje sieci, które służą do uzyskiwania informacji o osobach logujących się, często na konta bankowe. Warto więc zorientować się wcześniej, czy dane lotnisko posiada swoją sieć WI-Fi, aby nie dopuścić do przekazania ważnych informacji w niepowołane ręce.
Naciąganie przez gratisy
Oszuści kuszą darmowymi wakacjami, wygranymi np. na loteriach, a do wyłudzeń wykorzystują nowe technologie i zmuszają przez to do kupna chociażby drogich nieruchomości. Brzmi nierealnie? Pięciuset brytyjskich turystów pragnących wybrać się na Costa del Sol zostało naciągniętych na około 27.5 miliona funtów.
 
Fikcyjne bilety
Wydarzenia sportowe i muzyczne to także lukratywny sposób zarobku dla oszustów, szczególnie w ostatniej chwili przed jakimś wydarzeniem i przez internet. Tutaj również trzeba pamiętać o korzystaniu tylko ze sprawdzonych stron do rezerwacji i kupna biletów.
 
The Sun zwrócił uwagę na ważne problemy, które mogą ustrzec przed stratą pieniędzy, czasu i nerwów niejednego turystę. Warto zachować wzmożoną czujność, szczególnie w sieci i wobec wszelkich promocji.