“Nie kierujcie się przewodnikami” – radzą władze Wiednia

W ubiegłym tygodniu miejska Rada Turystyki w Wiedniu wystosowała apel, w którym zachęca, by turyści przybywający do miasta przed rozpoczęciem zwiedzania nie czytali szeregu przewodników i internetowych recenzji, gdyż mogą one zepsuć nam wrażenia z faktycznego podróżowania po stolicy Austrii.

Nowa kampania wiedeńskiego ratusza zwraca uwagę na fakt, że w przypadku wielu ciekawych miejsc w mieście nienajlepsza opinia ogółu użytkowników w Internecie wcale nie oznacza jeszcze, że dane miejsce nam osobiście nie przypadnie do gustu.

Za przykład podano chociażby jednogwiazdkowe opinie pozostawiane w takich serwisach jak Tripadvisor czy Google Maps zabytkom kultury europejskiej pokroju XII-wiecznej katedry św. Stefana. Jedna z takich opinii arbitralnie stwierdza, że kościół posiada „za mało wież”. Podobnie krzywdzące recenzje spotkały m. in. słynny pałac Schonbrunn („lepiej napij się piwka”) czy Operę Narodową („orkiestra w ogóle się nie stara”).

Oczywiście takie opinie są skrajnością, ale reprezentują pewien trend. Głównym problemem według władz Wiednia jest jednak odzieranie miasta z tajemnicy i ograniczanie roli wyobraźni. Turyści przyjeżdżają do Wiednia już z konkretnym wyobrażaniem na temat miasta i jego zabytków, a niejednokrotnie również dokładnie obejrzawszy je na poddanych retuszowi zdjęciach. Zderzenie z rzeczywistością często oceniają wówczas niekorzystnie.

Panorama Wiednia
Zdjęcie: Jacek Dylag/Unsplash

Jednym z haseł przewodnich kampanii jest pytanie „czemu tak bardzo zależy nam na cudzej opinii?”. Przedstawiciele Rady Turystyki tłumaczą, że psuje to nasz odpoczynek, gdyż zwiedzając miasto możemy jedynie się rozczarować, lub potwierdzić to co już przeczytaliśmy. Nie zostawiamy sobie miejsca na pozytywne zaskoczenie.

Jeżeli już koniecznie musimy skorzystać z przewodników i recenzji przed wyjazdem, to potraktujmy je jedynie jako jedną z opinii, którą warto sprawdzić i skonfrontować z własnymi odczuciami.

Zdjęcie w tle: Wiedeń, Carlos Coronado/Unsplash