Nie daj się cyberprzestępcom podczas podróży

Bez względu na to, gdzie jesteśmy i co robimy, cyberprzestępcy mają różne sposoby, aby dostać się do naszych portfeli oraz danych. Często stosowanym mechanizmem jest użycie publicznej sieci Wi-Fi do kradzieży danych bankowości użytkowników. Podróżujący mogą połknąć przynętę, ponieważ często taka się to jedyna możliwość na to, aby pozostać w kontakcie.

 

klp_travel_box

 

Każdego dnia z publicznych sieci Wi-Fi korzystają miliony użytkowników przekonanych o ich bezpieczeństwie. Kaspersky Lab przeprowadził badanie wśród niemal 12 000 osób, które w ciągu ostatniego roku podróżowały za granicę. Okazało się, że 82% używało sieci publicznych podczas swoich wakacji czy podróży biznesowych. Nawet ostrożni użytkownicy zapominali o bezpieczeństwie: łączyli się z dowolnymi dostępnymi sieciami, ponieważ były one darmowe. Taki nawyk jest bardzo ryzykowny.

 

Będąc na zagranicznym wyjeździe, ludzie rzadko porzucają aktywności związane z sieciami społecznościowymi, surfowanie po internecie, udostępnianie zdjęć i inne przyjemności związane ze światem cyfrowym. Spośród osób biorących udział w badaniu Kaspersky Lab 61% używało publicznej sieci Wi-Fi za granicą w celach związanych z bankowością, 55% dokonywało zakupów w internecie, a niecała połowa (46%) odwiedzała strony o wrażliwej naturze. Wszystkie te aktywności naraziły ich dane na kradzież.

 

Oprócz bagatelizowania cyberbezpieczeństwa podróżujący mają tendencję do przymykania oka na zagrożenia. Prawie jedna piąta osób, które wzięły udział w ankiecie, pozostawiło urządzenia osobiste u dozorców hotelowych lub podało obcym osobom na potrzeby zrobienia zdjęcia, a 28% pozostawiło je bez nadzoru w miejscach publicznych. Połowa ankietowanych często używa swoich gadżetów, a czasami łatwo zapomnie
, że każde urządzenie, które posiada dostęp do internetu, jest nie tylko aparatem, nawigacją czy telefonem. Smartfony zazwyczaj przechowują wiele informacji wrażliwych, w tym dane dotyczące bankowości mobilnej, wiadomości osobiste czy inne szczegóły związane z właścicielami.

 

Wybieramy się na wakacje, aby odpocząć i zażyć relaksu – a w podróże biznesowe, aby pracowa
. Jednak nie oznacza to, że możemy być tak zrelaksowani lub zajęci zwiedzaniem (albo tak skoncentrowani na pracy), aby zapomnieć o bezpieczeństwie. Prawie jedna piąta ankietowanych doświadczyła podczas podróżowania cyberincydentów. Jednej na dziesięć osób przydarzyło się to podczas zakupów, a 6% podczas korzystania z bankowości internetowej. Siedem procent pobrało szkodliwy program z poczty elektronicznej.

 

Konkludując wyniki badania, podczas podróżowania bardziej obawiamy się przestępstwa o charakterze fizycznym lub kieszonkowców, a zapominamy o bezpieczeństwie online, o czym cyberprzestępcy doskonale wiedzą. Dlatego przed wyjazdem warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć kwestie cyberochrony. Jej podstawą powinno być solidne rozwiązanie bezpieczeństwa takie jak Kaspersky Total Security, który zabezpieczy zarówno komputery jak i urządzenia mobilne i zwiększy ochronę podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

 

Autor: Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska