Napisz do Julii albo zostań jej sekretarzem w Weronie

Walentynki niedawno się skończyły, ale co robić, jeśli problemy miłosne pozostały? W Weronie działa wyjątkowy klub, który odpowiada na listy z całego świata w imieniu słynnej wybranki Romea. Za chwilkę dowiesz się, pod jaki adres możesz wysłać swój list, a na pewno dostaniesz odpowiedź!
 
Werona leży w północnych Włoszech. Została miastem wiecznej miłości za sprawą najsłynniejszych kochanków świata, których historia mogła być prawdziwa, a stała się klasyką tragedii dzięki Szekspirowi.
 

Werona

Zdjęcie: Zoltan Kovacs, Unsplash.
 
Nikogo nie zdziwi więc, że najpopularniejszym zabytkiem jest Dom Julii Capuletti z XIII wieku, oczywiście z balkonem – niestety nieoryginalnym, a dobudowanym w latach 30. XX wieku w celu przyciągnięcia turystów.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Pod budynkiem stoi posąg Julii, a dotknięcie jej piersi ma zagwarantować każdemu szczęście w miłości.

 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Turyści zostawiają tam kartki z wyznaniami, wypisują inicjały swoich drugich połówek i przyczepiają kłódki. Można wejść do całego tunelu zapełnionego w ten sposób.
 

Zdjęcie: Marcel Heil, Unsplash.
 
Kilka przecznic od Via Capello i Domu Julii znajduje się The Juliet Club na Vicolo Santa Cecilia. Założył go Giulio Tamassia w 1972 roku jako kulturalną organizacje non profit. Skąd taki pomysł? Mężczyzna znajdował listy nieszczęśliwie zakochanych przy grobie Julii. Wzruszony tym faktem zaczął na nie odpowiadać w jej imieniu. Obecnie zarządza nim jego córka, Giovanna Tamassia, a pracuje tam grupa wolontariuszek zwanych sekretarkami Julii. Odpowiadają one na listy z całego świata napisane w różnych językach. Ty też możesz wejść do tego grona, wypełniając elektroniczny formularztutaj.
 
Listy można słać tradycyjną pocztą na adres:
 
JULIET CLUB
Corso Santa Anastasia 29,
37121 Verona, Italy

 
Pocztą elektroniczną:
 
dearjuliet@julietclub.com
 
Niedawno klub otworzył archiwum listów dla zwiedzających. Można je zobaczyć, ale też dotknąć i przeczytać. Pomimo, że są to dawne pisma, mają niezwykle prywatny charakter, więc pomysł wydaje się dość kontrowersyjny. Decyzja o ich przeczytaniu pozostaje na szczęście każdemu z osobna…
 
Tak czy inaczej Klub Julii jest wspaniałą inicjatywą, nie tylko udziela porad sercowych, ale też przyczynia się do przetrwania sztuki pisania listów, która już prawie wymarła w tradycyjnej formie.
 
Więcej informacji znajdziesz na stronie The Juliet Club, czyli tutaj.
 
Zdjęcie w tle: Pixabay.