Największy las namorzynowy świata

Na styku Indii i Bangladeszu leży kraina Sundarbans – największy na świecie las namorzynowy. Ten obszar o powierzchni ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych jest znany wśród lokalnych mieszkańców, ale próżno szukać tu wielu zagranicznych turystów.

Jeleń aksis
Zdjęcie: Mamun Srizon/Unsplash

Sundarbans to obszar o niezwykłym bogactwie przyrodniczym. Podobnie jak w lasach namorzynowych w innych częściach świata, również i tutaj swój dom ma ogromna liczba różnorodnych gatunków zwierząt. Wśród nich znajdziemy ogromne krokodyle, miniaturowe zimorodki, jelenie aksis, dzikie świnie i oczywiście słynne bengalskie tygrysy. To bowiem jedno z nielicznych miejsc pozostałych na Ziemi, gdzie spotkać możemy tygrysy w nadwodnym środowisku. Bardzo powoli odradzająca się populacja tych zwierząt nie cieszy lokalnych mieszkańców, jako że zdarzają się przypadki ataków tygrysów na ludzi. Zwiedzając jednak teren z pokładu łodzi podczas krótkiej wycieczki nie mamy się czego obawiać.

Tygrys bengalski
Zdjęcie: Frida Bredesen/Unsplash

Właśnie rejsy łodziami pomiędzy kanałami i rozlewiskami wśród korzeni namorzynów są najpopularniejszą formą zwiedzania Sundarbans. Poruszanie się pieszo po podmokłym terenie jest bowiem bardzo trudne i niebezpieczne. Aby wspomóc lokalną biedną społeczność, najlepiej nie organizować za wczasu wycieczki z transportem, lecz zanocować w którejś z lokalnych wiosek i wynająć łódź u jednego z mieszkańców. Są oni niezwykle gościnni, a podróż pozbawioną silnika łodzią pozwoli na pełniejszy kontakt z naturą i znacznie zmniejszy naszą ingerencję w ekosystem.

Zdjęcie w tle: Las namorzynowy, Mamun Srizon/Unsplash