Największa jaskinia świata jest dużo większa niż myślano!

Jaskinia Son Doong w Wietnamie była do tej pory największą jaskinią świata, ale okazało się, że jest jeszcze większa, gdyż łączy się podwodnym tunelem z inną ogromną jaskinią – Hang Thung. Sprawdź, o jakich wymiarach mowa i jak doszło do tego odkrycia.
 

Zdjęcie: Carsten Peter, Wikimedia Commons.
 
Son Doong znajduje się w Wietnamie Środkowym w Parku Narodowym Phong Nha Ke Bang. Może mieć od 3 do 5 milionów lat. Ma długość około 5 kilometrów, szerokość 152 metrów, a wysokość 200 metrów. Przysługuje jej tytuł największej jaskini na świecie pod względem objętości.
 

Zdjęcie: Dave Bunnell, Wikimedia Commons.
 
Została odkryta w 1990 roku, a stało się to przez przypadek. Jako pierwsze zbadało ją Brytyjskie Stowarzyszenie Badań nad Jaskiniami (BCRA) 20 lat później. W 2013 roku otwarto ją dla zwiedzających. Wycieczki do wnętrza Son Doong jako jedyna organizuje lokalna firma wycieczkowa Oxalis. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
 

Zdjęcia: Doug Knuth, Wikimedia Commons.
 
Kwiecień jest najlepszym czasem do zejścia w głąb jaskini ze względu na niski poziom wody i dobrą widoczność. Do drużyny nurków biorących udział w tej misji należeli ludzie, którzy uratowali piłkarzy uwięzionych przez dwa tygodnie w jaskini Tham Luang Nang Non na północy Tajlandii w zeszłym roku.
 
Jeden z organizatorów podwodnej wyprawy wyznał „Travel & Leisure”, że poczuł się tak, jakby wszedł na Mount Everest i powiększył go o 1000 metrów. Ściśle rzecz biorąc, nurkowie odkryli tunel łączący dwie jaskinie: Son Doong z Hang Thung. Razem mają objętość około 38,5 miliona metrów sześciennych, która spokojnie zmieściłaby cały Nowy Jork wraz z czterdziestoma wieżowcami.
 
Źródło: Oxalis.