Najgłębszy basen świata powstaje w Polsce!

Już w tym roku jesienią zostanie oddany do użytku najgłębszy basen nurkowy na świecie. Unikatowość powstającego w Mszczonowie pod Warszawą projektu nazwanego Deepspot związana jest nie tylko z jego rozmiarami, ale także z przejrzystością wody. Krystaliczna toń o głębokości 45 metrów na 8 tysiącach metrów sześciennych wody (27 razy tyle co w zwykłych 25 metrowych basenach!) zagwarantuje nurkom niezwykłe wrażenie zawieszenia w przestrzeni, jakby wody w ogóle nie było wokół. Głębokość basenu Deepspot można porównać do wysokości piętnastopiętrowego budynku. Doświadczenie swobodnego dryfowania w takiej skali będzie czymś niesamowitym!
 
Temperatura wody zostanie nieco podwyższona niż w tradycyjnych basenach, żeby długie godziny przebywania pod wodą nie wymuszały zakładania pianki termoizolacyjnej. Bardzo głęboka niecka umożliwi osobom nurkującym z butlą trening na różnych głębokościach oraz realizację ćwiczeń zgodnie z programem treningowym. Projekt geometrii obiektu powstał z myślą o możliwości kompleksowego szkolenia  nurkowego  zakończonego stosownym certyfikatem. Freediverzy będą mogli zrealizować swoje najbardziej wyrafinowane pomysły w Deepspot, a osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem, będą mogły to zrobić pod czujnym okiem instruktorów oraz przy użyciu najnowocześniejszego, bezpiecznego i komfortowego w użytkowaniu sprzętu.
 

Całkowite uniezależnienie od warunków zewnętrznych

Całkowite uniezależnienie się od warunków zewnętrznych sprawi, że basen Deepspot będzie gotowy na przyjęcie klientów 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Wszyscy wielbiciele nurkowania oraz ci, których wielki błękit dopiero wzywa gromkim głosem, znajdą w podwarszawskim basenie idealne warunki do pielęgnowania i rozwijania swojej pasji, bez względu na pogodę za oknem. W Deepspot będą mogli się poczuć jak w ulubionych morskich czy oceanicznych lokalizacjach. Z uwagi na niezwykłe walory obiektu, basen ma szanse stać się atrakcją, przyciągającą ludzi z całego świata.

Osiem słoni na metr kwadratowy

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne. Już samo wykopanie 50 metrowej niecki stanowi nie lada wyzwanie. Inżynier powiedziałby, że na 1 metr kwadratowy ściany Larsena (czyli ściany oporowej) działać będzie siła 50 ton. Laikowi na pewno przemówi do wyobraźni… słoń. Wyobraźmy sobie, że na płytę o powierzchni 1 metra kwadratowego staje ich osiem naraz!
 

 
Kolejne wyzwanie wiąże się z utrzymaniem krystalicznie przejrzystej wody. Gdybyśmy dla utrzymania oczekiwanych standardów czystości zdecydowali się na tradycyjną filtrację, musiałaby ona odbywać się… 15 razy w ciągu doby. Dla porównania: w zwykłych ogólnodostępnych basenach wodę filtruje się 3 razy na dobę. Budowa systemu
filtracji o wydajności 80 razy większej niż dla normalnego basenu byłaby nie tylko nieefektywna ekonomicznie, ale i uniemożliwiałaby użytkowanie obiektu – przepływ wody przez system filtrujący powodowałby wytworzenie się gigantycznego wiru. Powstał więc system, w którym, aby zachować wszystkie oczekiwane parametry bio-fizyko-chemiczne wody, wystarczy wymienić/przefiltrować ją jedynie 4 razy na dobę! Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch będzie praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników. To technologiczny kosmos!
 
Basen Deepspot będzie można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstanie także podwodny tunel dla widzów, a w planie są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem do wnętrza basenu.
 

Polscy inżynierowie wyprzedzają budowniczych z Dubaju

Podwarszawski Deepspot będzie czwartym na świecie basenem nurkowym oferującym podobne doznania, ale jedynym tak zaawansowanym technologicznie. Z budową basenu nurkowego nie poradzili sobie nawet inwestorzy w Emiratach Arabskich – po zawaleniu wykopu inwestycje wstrzymano.


Inne podobne baseny na świecie

Basen Y-40 o głębokości 40 metrów przy hotelu Terme Millepini we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy, ok. 50 km od Wenecji dysponuje główną niecką o rozmiarach 20 na 18 metrów i głębokości 10 metrów. W dnie skrywa głęboki szyb o średnicy 6 metrów. Odległość od powierzchni wody do dna szybu to aż 40 metrów. Basen wypełnia 4.300 metrów sześciennych termalnej wody o temperaturze ok. 33°C.
 
Basen Nemo 33 o głębokości 33 metrów w centrum nurkowym w stolicy Belgii poza najgłębszym poziomem posiada też dwa nieco płytsze: 5 i 10 metrów. Niecka wypełniona jest przez 2,5 mln litrów niechlorowanej przezroczystej wody o temperaturze 30°C. W głębinie znajduje się kilka „grot” z możliwością zaczerpnięcia w nich powietrza. Pływających w basenie nurków można obserwować przez umieszczone na różnych głębokościach okna.
 
Basen Todi, także belgijski, najstarszy basenem nurkowy w Europie, ma głębokość 36 metrów i temperaturę wody 23°C. Objętość wody to 6,2 tys. m3.
 
Deepspot mieszczący się w Mszczonowie zostanie najgłębszym basenem nurkowym świata! Otwarcie planowane na jest na jesień bieżącego roku i nic nie wskazuje na to, żeby prace miały ulec opóźnieniu.
 
Obiekt wchodzi w grupę atrakcji związanych z marką Flyspot, która udostępnia tunele aerodynamiczne w Warszawie i Katowicach oraz jedyny w Polsce symulator lotu Boeingiem 737. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
 
Tekst i wizualizacje: Flyspot/Deepspot; www.flyspot.com/pl/deepspot/.