Najczęstsze oszustwa, które mogą nas spotkać w podróży

 

Upuszczony portfel

Znajdujesz na ulicy portfel, który wygląda jak skradziony lub porzucony – często jest pusty. Kiedy go dostrzeżesz, instynktownie sprawdzisz czy Twój portfel leży bezpiecznie na swoim miejscu. Obserwujący Cię kieszonkowiec zapamięta, gdzie dokładnie ma szukać Twojego portfela. Powszechne w Rzymie i na Ukrainie.

Gry uliczne

Oszust wykonuje magiczną sztuczkę polegającą na ukryciu pod kilkoma kubkami piłeczki (inna wersja to „gra w trzy karty”), której aktualne miejsce mają odgadnąć zgromadzeni turyści. W tłumie schowani są jego wspólnicy którzy udają, że należą do widowni. W czasie kiedy Ty koncentrujesz się na oglądaniu pokazu, jego wspólnicy przeszukują Twoje kieszenie. Powszechne w: Paryżu i Londynie.

Róża dla Twojej ddziewczyny

Sprzedawca zauważa Ciebie i Twoją drugą połówkę, poczym wręcza jej róże i każe sobie za to syto zapłacić. Oczywiście odmawiając wychodzisz na tego złego w oczach Twojej dziewczyny. Powszechne w Paryżu, Rzymie i Barcelonie

Złoty pierścionek

Kobieta upuszcza na ulice pierścionek pod Twoje nogi, poczym pyta czy oby na pewno nie jest Twoj. Kiedy oznajmiasz, że to nie Twoja zguba, kobieta wmawia Ci, że jest ze szczerego złota (ale nie jest) i oferuję Ci za niego dużo większą sumę niż w rzeczywistości jest wart. Powszechne w Paryżu

Podrzucone niemowlę

Kobieta idąć w Twoją stronę, podrzuca Ci jej dziecko (zazwyczaj lalka) w Twoje ręce. W czasie kiedy jesteś tym faktem bardzo zdenerwowany i rozkojarzony – ona niespostrzeżenie przegląda Twoje kieszenie. Powszechne w Rzymie

Plama na ubraniu

Chwyt na subtelne, przypadkowe poplamienie Twojej odzieży jakąkolwiek substancją (zaczynając od sosu pomidorowego skończywszy na sztucznych ptasich odchodach). Następnie oszuści oferują Ci pomoc w wyczyszczeniu ubrania i wykorzystują ten moment, kradnąc wszystko co masz w kieszeniach. Powszechne w: Buenos Aires, Rio de Janeiro

Zepsuty aparat fotograficzny

Oszust pyta Cię czy zrobisz zdjęcie jemu i jego grupie przyjaciół. Kiedy okazuje się, że aparat nie działa, jesteś zmuszony oddać go w ręce właściciela. Wówczas on celowo upuszcza aparat, rozbijając go. Tutaj mogą wydarzyć się dwa następujące scenariusze: pierwszy – cała grupa zacznie domagać się od Ciebie pokrycia kosztów naprawy aparatu lub drugi – kieszonkowiec, będący ich wspólnikiem okradnie Cię wykorzystując powstałe zamieszanie. Powszechne w Europie.

Umowa narkotykowa

Może się również zdarzyć, że kierowca taksówki lub kierowca tuk-tuka kiedy zobaczy, że jesteś w drodze na imprezę, zaoferuje Ci narkotyki.Jeśli się zgodzisz i przyjmiesz je, wówczas będący w zmowie z taksówkarzem, fałszywy policjant przyłapuje Cię na przestępstwie i postawi następujące ultimatum: albo płacisz wysoką grzywnę, albo trafiasz do więzienia. Powszechne w Tajlandii.

Drogi taksówkarz

Możesz także trafić na taksówkarza, którzy próbuje zdobyć przewagę wykorzystując Twój brak wiedzy na temat nowego miejsca. Wśród najczęściej stosowanych chwytów znajduje się celowe wybieranie dłuższej trasy i bocznych ulic. Taksówkarz nalicza Ci dodatkowe kilometry, tłumacząc, że jadąc dłuższą drogą omijacie korki. Powszechne na całym świecie.

Pomoc hotelowa

Dwie osoby przebrane za pracowników hotelowych pukają do Twoich drzwi, w celu wykonania rutynowej kontroli pokoju. Podczas gdy jedna z osób rozprasza Cię rozmową, druga w tym czasie kradnie Twoje wartościowe przedmioty. Powszechne w Barcelonie i Madrycie.

Darmowy masaż

Z kolei kiedy będziesz relaksować się na plaży, może podejść do Ciebie mężczyzna, który zaproponuje Ci masaż. Nawet jeśli odmówisz, on nadal będzie nakłaniał Cię na darmową próbkę zabiegu. Kiedy już go rozpocznie, w sposób natrętny będzie domagał się wysokiej zapłaty. Powszechne na Karaibach.

Flirt

Atrakcyjna kobieta podchodzi do Ciebie, samotnie podróżującego mężczyzny i zaczyna flirtować. Proponuje wyjście do baru lub nocnego klubu, w którym naciąga na wysoki rachunek za drinki. Powszechne: w południowej Europie, Tajlandii.

Sprzedawcy map

Nieznajomi ludzie zaczepiają Cię, próbując sprzedać mapę. Rozkładają Ci ją tuż przed twarzą, zagadują, przekonują o jej przydatności, a w tym czasie ich wspólnik okrada Twoje kieszenie. Powszechne w Europie

Podrobione bilety

Podczas gdy stoisz w kolejce do kasy, osoba podająca się za oficjalnego pracownika biura, oferuje Ci sprzedaż biletu po zawyżonej cenie, byś nie musiał czekać w długiej kolejce. Pomimo tego, że oferta jest kusząca należy być czujnym, ponieważ bilety są fałszywe. Powszechne w Paryżu i Londynie.

Darmowe orzeszki i inne przekąski

Siedzisz w barze lub kawiarni, więc przyjazny miejscowy oferuje Ci przekąskę w postaci orzeszków, krakersów czy innych snacków. Gdy tylko ich spróbujesz, okazuje się, że kosztują 5 razy więcej niż powinny… Powszechne w krajach arabskich, Ameryce Południowej.

Charytatywna petycja

Grupa dzieci udających niesłyszące (lub inny rodzaj niepełnosprawności), prosi Cię o wypełnienie charytatywnej petycji i przekonuje do złożenia datku. Podczas gdy czytasz petycję, ich ręce przeszukują Twoje kieszenie. Powszechne w Paryżu.

Nadmiernie pomocni tubylcy

Szukasz bankomatu, kantoru lub automatu biletowego? I na dodatek nikt nie mówi w Twoim języku… aż wreszcie znajduje się wybawca! To tylko pozory, ponieważ albo będzie żądać zapłaty za pomoc, albo podpatruje wpisywany przez Ciebie kod pin, albo ukradnie Ci kartę bankomatową. Zdarza się również, że oszuści uciekają z wypłaconą przez Ciebie gotówką. Powszechne w Europie, Maroku.

Kasjer udający rozmowę przez telefon

Kasjer podczas obsługiwania Cię, symuluje prowadzenie rozmowy telefonicznej. W rzeczywistości robi on zdjęcie Twojej karty kredytowej, by móc ją później zreplikować. Powszechne w Barcelonie.

Zamknięty Hotel

Kierowca taksówki poinformuję Cię, ze hotel do którego masz zamiar się wybrać jest zamknięty z powodu remontu. Oczywiście poleca inne miejsce, za które przyjdzie Ci słono przepłacić. Bywa też tak, że te hotele kopiują nazwy tych bardziej popularnych. Powszechne w Europie

 

źródło: justtheflight.co.uk, podroze.onet.pl