Malawi, dobre miejsce do kontemplacji Afryki

Kraj położony w południowo-wschodniej części Czarnego Kontynentu, między Zambią, Tanzanią i Mozambikiem, nie należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Afryce. Tutaj można cieszyć się dziką przyrodą i pięknymi plażami bez towarzystwa innych ludzi, a to dopiero początek jego atutów.

Przyjaźni ludzie

Miejscowi nazywają swoją ojczyznę Ciepłym Sercem Afryki. Często uśmiechają się i machają do przybyszów z obcych krajów, tak jakby ich znali. Odważne dzieci podchodzą, aby się przywitać i zobaczyć, co się dzieje. Taka jawna życzliwość może budzić podejrzliwość u podróżników, ale tutaj na pewno nie wiąże się ze sprzedażą pamiątek, bo miejscowi tego nie robią – a są po prostu nastawieni przyjaźnie. Świadczy o tym też fakt, że Malawi jest jednym z nielicznych afrykańskich państw, które nigdy nie miało wojny domowej, chociaż jego ludność nie mało wycierpiała: głód, totalitarne rządy i łamanie praw człowieka.
 

Zdjęcie: Daniel Mtombosola, Unsplash.

Spektakularne Jezioro Malawi

Dziewiąte pod względem wielkości jezioro świata nazywane jest również Niasa. Jego wymiary to ponad 550 kilometrów długości i 75 kilometrów szerokości. Tworzy miejsce życia największej liczby gatunków ryb i roślin na tle wszystkich innych zbiorników słodkowodnych świata, ale przyciąga również ptaki i zwierzęta lądowe. Z punktu widzenia turystyki, takie warunki są idealne do nurkowania w krystalicznie czystej wodzie. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że wokół jeziora utworzono Park Narodowy, który znalazł się też na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 

 

Zdjęcia: Pixabay.

Atrakcje bez szkody dla fauny i flory

Malawi było niegdyś kojarzone z kłusownictwem na dzikie i cenne gatunki zwierząt. Obecnie dzięki organizacjom non-profit i projektom rządowym nastąpiła rehabilitacja. Powstają tam parki rozrywki organizujące bezpieczne safari. W jednym z najbardziej znanych, Rezerwacie Dzikiej Przyrody Majete, można oglądać tzw. Wielką Piątkę, do której należy słoń, nosorożec, lew, lampart i bawół.
 

Zdjęcie: Robert Alexander Wilson, Unsplash.
 

Zdjęcie: Pixabay.

Sprzyjające warunki

W stolicy Lilongwe nie ma całego wachlarzu hoteli, ale za to bez przeszkód można zarezerwować miejsca na pobyt. Dużą zaletą jest brak uciążliwych korków, gdyż miejskie życie jest ograniczone do minimum. Wszystko odbywa się na łonie natury, w spokoju i powoli. Takie warunki sprzyjają obserwacji gwiazd na czystym niebie niezakłóconym rozpraszającymi światłami.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Malawi sprawia wrażenie przytulnego i przyjaznego dla podróżników kraju. Ludzie postrzegają je jako bezpieczne, stabilne i spokojne miejsce, wprost idealne do odpoczynku i kontemplacji afrykańskiej natury.
 
Źródło: CNN.