Lotnisko Leonarda Da Vinci efektownie uhonorowało swojego patrona

Rzymski port lotniczy Fiumicino postanowił oddać hołd patronującemu mu renesansowemu geniuszowi z okazji 500. rocznicy jego śmierci w niecodzienny sposób. Przygotował wystawę wynalazków Leonarda Da Vinci, tych związanych z lotnictwem. Czym nas zachwyci?
 
Wystawę Le ali di Leonardo. Il Genio e il Volo (Skrzydła Leonarda. Geniusz i lot) otwarto 2 maja – dokładnie w 500. rocznicę śmierci mistrza. Będzie dostępna do stycznia 2020 roku. Eksponaty znajdują się w terminalach 1 i 3 lotniska Fiumicino w Rzymie.
 

 
Maszyny Leonarda były pierwszymi w historii projektami maszyn lotniczych. Po raz pierwszy również odtworzono je z absolutną wiernością w odniesieniu do rysunków. Znajduje się tam prototyp szybowca, latający statek i chyba najbardziej imponujący latający człowiek o rozpiętości skrzydeł ponad 11 metrów, wokół którego słychać trzepot skrzydeł.
 

 
Nie tylko wielkie konstrukcje należą do ekspozycji, ale też prezentacja multimedialna umożliwiająca porównanie prototypów z rysunkami Leonarda oraz przejrzenie Traktatu o locie ptaków – rozważań na temat powietrza i dynamiki lotu, które pomogły mu w pracy nad latającymi wynalazkami.
 

 
Jeśli mamy przesiadkę na lotnisku Fiumicino w Rzymie albo po prostu wybieramy się w podróż do Wiecznego Miasta jeszcze w tym roku, nie zapomnijmy o Skrzydłach Leonarda, które pozwolą nam wznieść się na wyżyny wiedzy.
 
Źródło i fotografie: materiały prasowe portu lotniczego Fiumicino w Rzymie.