Lećmy na Madagaskar – tylko kiedy?

Pierwszym skojarzeniem jakie mamy z Madagaskarem są niewątpliwie lemury. W szerokiej czołówce znalazłby się jednak z pewnością także gorący, afrykański klimat. Jednak pogoda w ciągu roku na Madagaskarze jest tak naprawdę dość zróżnicowana, dlatego warto przemyśleć, kiedy najlepiej odwiedzić tę przepiękną wyspę.

Madagaskar to olbrzymi ląd, będący czwartą co do wielkości wyspą świata. Co roku przyciąga rzesze turystów swoją niezwykłą kulturą i unikalną przyrodą, obejmującą liczne endemiczne gatunki roślin i zwierząt. Niemal 90% tutejszej flory i fauny nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Wyspa jest także bardzo różnorodna krajobrazowo, od pięknych piaszczystych plaż, przez lasy deszczowe, po sawanny i półpustynie. Skutkuje to również zróżnicowanym klimatem i nieprzewidywalną pogodą. Kiedy więc przyjechać na Madagaskar, aby w pełni cieszyć się zaplanowaną wycieczką?

  • Styczeń-Marzec

Pierwszy kwartał roku to na Madagaskarze pora deszczowa. Opady sięgają w styczniu poziomu 340 mm, zaś luty to okres licznych cyklonów, które często przechodzą przez północne obszary wyspy. Pogoda uspokaja się w marcu, wciąż jest jednak bardzo mokro.

Oczywiście ceny w tym okresie znacznie spadają i nie uświadczymy na wyspie innych turystów. Nie bez przyczyny jednak. Warunki są trudne, a większość, hoteli, atrakcji turystycznych, czy nawet parków narodowych jest zamknięta. Lepiej wybrać inny termin.

Lemur Katta
Zdjęcie: Amy Reed/Unsplash
  • Kwiecień-Czerwiec

W kwietniu miejscowa przyroda odradza się po porze deszczowej. Opady wciąż występują, jednak są równoważone przez podobną liczbę słonecznych dni. Liczne leśne stworzenia opuszczają powoli swoje kryjówki. Jest to doskonały czas dla obserwacji tutejszych gadów oraz lemurów.

Maj to znakomity czas, aby odwiedzić Madagaskar. Pogoda jest już dość stabilna, a jednocześnie sezon turystyczny jeszcze się nie rozpoczął, co oznacza brak tłumów i niższe ceny. Las deszczowy pełen jest aktywnych stworzeń, które możemy bez problemów podziwiać. Odbywa się wówczas również jedno z największych wydarzeń kulturalnych roku – Festiwal Donia.

Początek lata na półkuli północnej to na Madagaskarze czas słonecznych dni, doskonały by odwiedzić upalne południe wyspy. Szczególnie imponującym widokiem są powracające nad tutejsze wybrzeża humbaki.

Mieszkańcy Madagaskaru
Zdjęcie: Graphic Node/Unsplash
  • Lipiec-Wrzesień

Ten okres to absolutny szczyt sezonu turystycznego na Madagaskarze. Choć wiele hoteli i pensjonatów otwiera swoje podwoje tylko na te miesiące, to i tak często trudno o rezerwacje noclegu, jeżeli nie uczyniliśmy tego zawczasu. Choć na półkuli południowej panuje zima, to średnie temperatury na wyspie oscylują wokół przyjemnych 15-20 stopni. Nie uświadczymy również deszczu. Dzięki temu wędrówki po lasach deszczowych i sawannach Madagaskaru staje się przyjemnym i zdecydowanie mniej męczącym doświadczeniem. Tropikalna dżungla wciąż tętni życiem, a wokół wyspy pływają humbaki. W sierpniu coraz więcej stworzeń zapada w sen zimowy. Pod koniec września zima kończy się, temperatura rośnie, a cała przyroda wraca do pełni życia.

  • Październik-Grudzień

Październik to kolejny znakomity moment by odwiedzić Madagaskar. Temperatura wzrasta do ponad 20 stopni, jednak deszcze wciąż są rzadkością, a unikalną przyrodę wyspy, w tym nowonarodzone lemury, podziwiać możemy w pełni rozkwitu.

W kolejnych miesiącach temperatura systematycznie rośnie, a wraz z nią poziom opadów. Koniec roku to upały i świetny okres aby wypocząć na plażach Madagaskaru lub zanurkować na tutejszej rafie koralowej.

Zdjęcie w tle: Graphic Node/Unsplash