Kwiecień nad jeziorem? Plitwice!

Jeśli ktoś zastanawia się nad najbardziej malowniczym miejscu w Chorwacji, musi wziąć pod uwagę Park Narodowy Jezior Plitwickich, czyli zespół jezior kaskadowych w Chorwacji. W najbliższym czasie będzie można zwiedzić je ze zniżką. Dowiedz się więcej!
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Obszar chroniony zajmuje 297 kilometrów kwadratowych. Obejmuje górzyste rejony środkowej Chorwacji przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. W jego skład wchodzi 16 połączonych ze sobą jezior kaskadowych, powstałych z połączenia kilku rzek krasowych, zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod ziemią. Z każdym jeziorem wiąże się jakaś legenda. Na dnie Gavanovac ma leżeć skarb Gavana. Nazwa Kozjak zaś powstała za sprawą kilkudziesięciu młodziutkich kóz, które uciekały przed wilkami i utonęły w tym jeziorze.
 

Zdjęcia: Frans, Unsplash.
 
Park Narodowy Jezior Plitwickich był pierwszym tak dużym obszarem chronionym w Chorwacji. Został ogłoszony Parkiem Narodowym 8 kwietnia 1949 roku, zaś trzydzieści lat później wpisano go na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym roku przypadają 70. urodziny parku i 40. rocznica jego obecności na liście UNESCO.
 

Zdjęcie: Clara Delormeau, Unsplash.
 
Z tej okazji przygotowano zniżki na bilety wstępu, w przedziale czasowym od 22 do 28 kwietnia 2019 roku. Dorośli zapłacą 50 kun (ponad 28 zł), studenci – 30 kun (17 zł), a dzieci od 7 do 18 lat – 20 kun (niecałe 12 zł), zaś maluchy poniżej 7 lat są zwolnione z opłat. Jest też dodatkowe 15% upustu na zwiedzenie jaskiń Barac po okazaniu biletów z Parku Narodowego.
 
Bilety wstępu można kupić tutaj, są sprzedawane do dwóch dni przed datą planowanego przyjazdu. Uwaga, te ze zniżką są sprzedawane w ograniczonej ilości.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Mogą pojawić się obawy co do pogody w Plitwicach wczesną wiosną. Temperatury wynoszą tam teraz plus minus 10 stopni Celsjusza, ale pod koniec kwietnia mają wzrosnąć nawet do 20 stopni. Nie jest bardzo ciepło i nie warto się kąpać, ale kiedy świeci słońce można w pełni cieszyć się rozkwitającą wiosną na spacerze między poszczególnymi zbiornikami wodnymi, do których wiodą drewniane mostki. W tym miejscu wygląda to jeszcze bardziej imponująco niż gdziekolwiek indziej. Zazieleniony krajobraz górski, pierwsze pączki na drzewach, wiosenne kwiaty, wodospady, błękitne jeziora i świeże powietrze – to prawdziwa kumulacja wiosennych wrażeń, nawet jeśli czasem popada lekki deszczyk…
 
Źródło: Park Narodowy Jezior Plitwickich.