Królestwo Ladakh

Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście nazwy Ladakh, nie dziwcie się zbyt mocno. Ta niezwykła kraina od czasów swej świetności została nieco zapomniana. Warto jednak na nowo odkryć tę ziemię historycznego bogactwa i naturalnego piękna.

Istniejące od IX wieku królestwo Ladakhu zawsze pozostawało pod silnym wpływem Tybetu, zachowując jednak unikalne cechy kulturowe, które czynią to miejsce tak niesamowitym. Królestwo ostatecznie upadło w XIX wieku i obecnie większość jego dawnego obszaru znajduje się na terytorium Indii, a część w Chinach.

Leh, największe miasto Ladakh
Zdjęcie: Vamsi Konduri/Unsplash

Niesamowite położenie wśród najwyższych na świecie himalajskich szczytów i silne przywiązanie do buddyjskiej tradycji czynią z Ladakhu miejsce niezwykle mistyczne. Osoby poszukujące duchowego odpoczynku lub natchnienia z pewnością łatwo się tu odnajdą.

Świątynia w Ladakh
Zdjęcie: Naman Srivastava/Unsplash

Dlaczego warto odwiedzić Ladakh? Jest to jedno z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi, nie tylko przez turystów, lecz przez jakichkolwiek obcych przybyszów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taką odważną wyprawę, Ladakh odpłaci się nam z nawiązką.Widoki rozciągające się z wysokości 3500 metrów są doprawdy nieziemskie. Ladakh otaczają cztery łańcuchy górskie: Wielkich Himalajów, Ladakh, Zanskar oraz Karakorum. Krystalicznie czyste powietrze i spokój miejsca, gdzie czas się zatrzymał niesamowicie oddziałują na wyobraźnię.

Świątynia w Ladakh
Zdjęcie: Steven Lasry/Unsplash

Co ciekawe, nie ma tu problemu ze znalezieniem noclegu. Możemy skorzystać z gościnności lokalnych mieszkańców, buddyjskich mnichów lub po prostu zameldować się na jednym z licznych pól namiotowych. Miejscowi chętnie oprowadzają po mieście i opowiadają o swoich tradycjach. Wszystko to jednak blednie, w porównaniu z widokiem rozgwieżdżonego nocnego nieba nad Himalajami.

Zdjęcie w tle: Niebo nad Himalajami, Martin Jernberg/Unsplash