Kościół przerobiony na hotel w Londynie

W krajach wysoko rozwiniętych życie religijne często podupada. O tym zjawisku świadczą opustoszałe kościoły, które często zmieniają swoje przeznaczenie. We Francji odbywają się w nich koncerty, nawet te świeckie, a w Wielkiej Brytanii niedawno otwarto hotel w jednym z kościołów. Dla jednych jest to świetny pomysł na drugie życie budynku, dla innych – profanacja.
 
Dawny kościół baptystów z 1901 roku, położony na ekscentrycznej ulicy butików i restauracji, West End, zamienił się w klimatyczny hotel L’Oscar – rzeczywiście w oscarowym stylu, który można określić dokładniej jako połączenie wiktoriańskiej klasyki z nowoczesnym luksusem. Mnóstwo tam przepychu, fioletu, złota, stylizowanych skórzanych mebli, wyszywanych tapicerek i pawich piór.
 

 
Wnętrza zaprojektował Jacques Garcia, światowej sławy architekt, autor designu paryskiego hotelu Côstes i jednego z najnowszych – La Mamounia w Marrakeszu. Francuski ekspert musiał wziąć pod uwagę zabytkowy charakter budynku, a raczej go wyeksponować. Pozostawił oczywiście białe marmurowe podłogi, mahoniowe balustrady i kominki w każdym pokoju. Dawna kaplica ciągle wznosi się ku niebu, ale obecnie mieści się tam zaciemniony gustowny bar, nazywany baptystycznym – nie bez przyczyny, gdyż w menu znajdują się drinki o biblijnych nazwach, m.in. zaczerpniętych z siedmiu grzechów głównych. Czy to profanacja, ekstrawagancja, czarny humor z nutką ironii, a może po prostu dobry marketing?
 

 
Cena za noc w L’Oscar dla pary wynosi 504 dolary. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej hotelu, czyli tutaj.
 

 
Zdjęcia: Hotel L’Oscar.
 
Źródło: Travel+Leisure.