Komodo wciąż otwarte dla turystów

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, indonezyjska wyspa Komodo nie zostanie zamknięta dla turystów. Jednak w trosce o dobro środowiska naturalnego i zamieszkujących wyspę endemicznych waranów ruch turystyczny objęty zostanie wieloma restrykcjami.

Warany z Komodo to największe współcześnie żyjące jaszczurki, występujące wyłącznie na Komodo oraz pobliskich wyspach. Stanowią one prawdziwy przyrodniczy skarb regionu. Ich obecność wiązała się jednak również z lawinowo rosnącą liczbą turystów odwiedzających archipelag, co zaczęło mieć istotny wpływ na siedliska tych wspaniałych zwierząt.

Waran z Komodo
Zdjęcie: Max Letek/Unsplash

Problemy, jakie turyści zaczęli sprawiać populacji waranów początkowo chciano rozwiązać bardzo radykalnie – całkowicie zabraniając odwiedzającym wstępu na wyspę od 2020 roku. Ostatecznie zdecydowano się na bardziej kompromisowe rozwiązanie.

Pierwszym działaniem ma być zmiana systemu biletowania, która doprowadzić ma do znaczącego ograniczenia liczby turystów, którzy dziennie mogą odwiedzić Komodo.

Kolejną barierą postawioną przez władze Indonezji będzie cena biletów. Dotychczas wstęp do znajdującego się na wyspie parku narodowego, znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, kosztował zaledwie 10 USD. Od teraz turyści będą musieli wykupić roczny „karnet” w zawrotnej cenie 1000 USD. Niższa, choć dokładnie nie określona jeszcze cena obowiązywać będzie na wstęp na inne wyspy wokół Komodo.

Waran z Komodo
Zdjęcie: Joshua J. Cotten/Unsplash

Choć z punktu widzenia przeciętnego turysty zaporowe ceny mogą wydać się równoznaczne z zamknięciem wyspy, to trudno nie zgodzić się, że drastyczne zmniejszenie liczby odwiedzających Komodo jest konieczne. Wysepkę o powierzchni zaledwie 390 km kw. co roku odwiedzało aż 180 tys. turystów. Licząca zaledwie 2000 osobników populacja waranów coraz gorzej znosiła hałaśliwych gości i ich wszechobecne aparaty fotograficzne. Dlatego też władze Indonezji zdecydowały się na odważny krok, który może negatywnie odbić się na gospodarce regionu, ale z pewnością pomoże tym wspaniałym gadom żyć w spokoju.

Zdjęcie w tle: Wyspa Komodo, Christine Wehrmeier/Unsplash