Kolory świata: ŻÓŁTE atrakcje turystyczne

Nasza kolorowa wędrówka po świecie trwa. Zimą nie zawsze świeci słońce, więc skupmy się teraz na ciepłym kolorze. Przedstawiamy fantastyczne atrakcje turystyczne w odcieniach żółtego. 

1. Żółte miasto – Izamal

Tradycyjnie rozpoczynamy od miasta. Żółte budynki są domeną Izamalu położonego w Meksyku. Jest ono jednym z tzw. Pueblos Magicos (Magicznych Miast) jako jedno z miejsc kultu religijnego Majów.
 

Zdjęcie: Pixabay.

2. Yellowstone

Amerykański Park Narodowy Yellowstone zawdzięcza swoją nazwę dużemu stężeniu siarki związanemu z aktywnością super wulkanu Kaldera, objawia się ono szczególnie efektownie przy zbiornikach wodnych i gorących źródłach, gdzie żółtą barwa nasila się poprzez zachodzące reakcje chemiczne.
 

Zdjęcie: Pixabay.

3. Żółta rzeka – Huang He

Słynna za sprawą piosenki Christie „Yellow River” z 1970 roku żółta rzeka istnieje naprawdę i zwie się Huang He. Jest drugą po Jangcy najdłuższą azjatycką rzeką przepływającą przez centralne i zachodnie Chiny, przekraczającą aż 10 prowincji.
 

Zdjęcie: Pexels.

4. Żółta rzeźba

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki w Irlandii znajduje się na lotnisku w Dublinie przy Terminalu 2. Jest to żółta rzeźba Isabel Nolan o nazwie Turning Point (Punkt Zwrotny) – nie bez przyczyny, gdyż przy zmianach lokalizacji wygląda inaczej.
 

Zdjęcie: Dublin Airport.

5. Żółta willa

Yellow Mansion w Kopenhadze jest przykładem XVIII-wiecznej architektury neoklasycznej. Należał do duńskiej rodziny królewskiej. Narodziła się tam m.in. późniejsza caryca rosyjska, Maria Fiodorowna, matka Mikołaja II Romanowa – ostatniego cesarza Rosji przed rewolucją z 1905 roku.
 

Zdjęcie: Wikipedia.

6. Żółty labirynt

Kolor żółty spełnia dużą rolę w twórczości Van Gogha. Zamieszkał w Arles właśnie w żółtym domu, który miał stać się siedzibą grupy zaprzyjaźnionych artystów z Paulem Gauginem na czele. Niestety zbombardowano go podczas II wojny światowej, ale na szczęście Van Gogh uwiecznił go na swoich obrazach. Tak czy inaczej o wiele bardziej popularne są jego Słoneczniki. Na cześć artysty i właśnie tego obrazu Muzeum Van Gogha w Amsterdamie zbudowało w 2015 roku na placu Museumplein (przed swoim gmachem) labirynt ze 125 tys. żywych kwiatów. 
 

Zdjęcie: Grand Central Floral.

7. Żółte pola

W Polsce pola rzepaku nie są niczym nadzwyczajnym, ale w chińskim Luoping w prowincji Yunnan (tak na marginesie, znanej również z herbaty) wśród jasnozielonych pagórków niezmierzone połacie rzepaku wyglądają naprawdę imponująco.
 

Zdjęcia: Pixabay.

8. Żółte taksówki

Nikomu nie trzeba przedstawiać tego symbolu Nowego Jorku o żółtej karoserii. Można co najwyżej wspomnieć, że obecnie po mieście w większości jeżdżą Nissany i przy okazji polecić film Martina Scorsese „Taksówkarz” z 1976 roku z Robertem De Niro w roli głównej, który wykonując swój zawód, dochodzi do wniosku, że musi rozprawić się z przestępczością w Nowym Jorku.
 

9. Żółty wulkan

Jak już wspomnieliśmy, za kolor żółty w naturze może odpowiadać siarka, która ma związek z działalnością wulkanów. Nie zawsze jednak widać ją gołym okiem, tak jak w przypadku wulkanu Dallol z Etiopii.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
To tylko jeden z pięknych kolorów, w jakie obfituje świat. W palecie Travel Walla znajdują się jeszcze:
 

Kolory świata: CZERWONE atrakcje turystyczne

Kolory świata: NIEBIESKIE atrakcje turystyczne

Kolory świata: RÓŻOWE atrakcje turystyczne


Już wkrótce Kolory świata: ZIELONE atrakcje turystyczne. Zapraszamy!