Kazachstan zmienia nazwę stolicy

W tym tygodniu władze Kazachstanu podjęły zaskakującą decyzję o zmianie nazwy stolicy. Co ciekawe nie jest to precedens. Poznaj szczegóły tej sprawy.
 
Republika Kazachstanu to niemały kraj o powierzchni ponad 2,7 miliona kilometrów kwadratowych położony w granicach dwóch kontynentów: głównie Azji Środkowej i w 12% Europy Wschodniej. Kazachowie pochodzą od starych plemion sarmackich i tureckich, a przez późniejsze podboje również mongolskich.
 

Syram, Kazachstan

Zdjęcie: Pixabay.
 
Rosja podbiła Kazachstan w 1868 roku, przez co później automatycznie został wcielony do Związku Radzieckiego, ale teoretycznie miał tam swoją autonomię. Podczas II wojny światowej mieściły się na jego terenie sowieckie łagry, do których masowo wywożono Polaków i Czeczenów. Był przydatny dla ZSRR w ramach eksperymentów jądrowych i startów statków kosmicznych ze stacji Bajkonur.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Kazachstan jako ostatni przestał być państwem satelickim komunistycznej Rosji, gdyż ogłosił niepodległość dopiero w 1991 roku, chociaż ciągle musi się z nią mocno liczyć.
 
Astana została stolicą państwa w 1998 roku i wtedy też otrzymała taką nazwę, która oznaczała po kazachsku dosłownie stolicę. Jej historia sięga 1830 roku – wtedy to założyli ją kozacy odbywający służbę wojskową u cara. Ochrzczono ją Akmoły. Dwa lata później uzyskała prawa miejskie i zmieniła się w Akmolińsk. Po upływie wieku, w 1962 roku przemianowano ją na Celinograd, a rok po uzyskaniu niepodległości przez Kazachstan powrócono do pierwotnej nazwy, tyle że w rodzaju żeńskim – Akmoła.
 

Astana

Zdjęcia: Pixabay.
 
Wygląda na to, że następna nazwa po Astanie, jest już ósmą w historii, co niewątpliwie jest jakimś rekordem w skali światowej. Tym razem będzie brzmiała Nursułtan od imienia ustępującego Prezydenta Nazarbajewa. Rządził w Kazachstanie przez 30 lat i postanowiono go w ten sposób uczcić. Zmianę zaproponował Kasym-Żomart Tokajew, nowy prezydent kraju, lecz konieczna była zmiana konstytucji, aby ją wprowadzić w życie. W środę, 20 marca, Sejm przyjął stosowną uchwałę.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Zastanawiająca wydaje się lekkość, z jaką władze Kazachstanu podjęły decyzję o zmianie. Stolica to najważniejsze miasto całego kraju, a jej nazwa jest rozpoznawalna na całym świecie. Na pewno minie trochę czasu, zanim ludzie ją zapamiętają.
 
Źródło: TVN 24.