Kaktusy niczym drzewa w Saguaro

Wyjątkowy gatunek wysokich do nieba kaktusów Saguaro z Arizony jest chroniony przez specjalnie utworzony Park Narodowy o takiej samej nazwie. To nie tylko część dziedzictwa naturalnego, ale też kulturalnego, gdyż jego wizerunek od lat wykorzystuje przemysł filmowy (w westernach) i ogólnie rzecz biorąc – popkultura.
 
Te sukulenty z rodziny kaktusowatych zwie się również Karnegią olbrzymią. Wyrastają do niewyobrażalnych rozmiarów – najczęściej kilkunastu metrów. Największy Saguaro do tej pory miał 23,8 metrów wysokości, ale w 1986 roku obaliła go wichura.
 

 
Kaktusy z tego gatunku odznaczają się też długowiecznością, ale w związku ze swoją niebywałą smukłością i często rozłożystymi ramionami są podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi.
 

 
Saguaro bez ramion to tzw. włócznia. Ramiona wyrastają, aby zwiększyć zdolność do rozmnażania rośliny, gdyż kolejne wierzchołki skutkują większą ilością kwiatów, a następnie owoców .
 

 
Każdej wiosny gigantyczny kaktus Saguaro produkuje jeden z najpiękniejszych kwiatów na pustyni Sonora. Rozłożyste białe kwiaty kwitną w nocy i zamykają się następnego dnia. Są zapylane przez ptaki, owady, a zwłaszcza nietoperze.
 
Ich wiek reprodukcyjny wiąże się z osiągnięciem wysokości około 2,2 metra, co następuje na przestrzeni 30–65 roku życia. Kwitnienie Saguaro rozpoczyna się w ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia, a jego szczyt przypada na ostatni tydzień maja i sam początek czerwca.
 

 
Wywołuje je wiosenny deszcz, a także dłuższe i cieplejsze dni. Tymczasem napełnione wodą sukulenty mogą ważyć nawet kilka ton. Nic więc dziwnego, że lepiej ich unikać w wietrzne dni czy burze.
 

Zdjęcie: Christoph von Gellhorn, Unsplash.
 
Owoc Saguaro natomiast dojrzewa na czerwono pod koniec czerwca i na początku lipca. Jest jadalny i wyczekiwany przez miejscowych. Sam kaktus zaś tworzy schronienie dla wielu ptaków, które budują w nim gwiazda. Są to m.in. dzięcioły, wilgi i zięby.
 

Zdjęcie: Quinn Dombrowski, Wikipedia.
 
Saguaro jest symbolem Arizony i chroni go prawo. Za jego wycięcie obowiązuje kara pozbawienia wolności.
 
Poczytaj jeszcze o problemie kradzieży kaktusów w Parku Narodowym Saguaro!
 

Znikające kaktusy w Arizonie


Pozostałe zdjęcia wykorzystane w artykule (w tym zdjęcie w tle) pochodzą z serwisu: Pixabay.