Jak uchronić się przed utratą zdjęć i filmów z wakacji

 

 

W dzisiejszych czasach większość z nas porzuciła już analogowe sprzęty i do fotografowania bądź też filmu używa aparatów/kamerek cyfrowych. Materiał zapisywany jest na kartach pamięci i nie ważne jaki rodzaj – jest to tylko urządzenie elektryczne i jak to się mówi w najgorszych przypadkach – złośliwość rzeczy martwych. Karta pamięci może się zepsuć i po powrocie do domu możemy się bardzo zaskoczyć jak nie zobaczymy na niej żadnych zdjęć czy filmów. Są oczywiście firmy, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych – lecz jest to duży koszt i nie zawsze udaje się odzyskać całość. Skupmy się więc, co zrobić by uchronić nas od tego w jakimś stopniu.

 

Dysk przenośny

Na pewno dobrze by było po całym dniu fotografowania – zgrać nasz materiał na laptop. Gdy mamy już nasz backup w jednym miejscu, polecam również zapis w drugim. W tym wypadku najlepiej zdają egzamin dyski przenośne. Wówczas możemy spać spokojnie – wiedząc, że nasz materiał z wyprawy jest bezpiecznie zapisany w dwóch różnych miejscach. W zależności gdzie się wybieramy – możemy jeszcze np. nie brać ze sobą laptopa, jeżeli uznamy go za zbędny bagaż. Wówczas przydałyby się wtedy 2 dyski przenośne. Zdjęcia możemy zgrać za pomocą czytnika kart pamięci używając komputera w hotelu/kafejce internetowej. Koszt dysku o pojemności 1000 GB można już kupić za ok. 230 zł

 

Aparat na 2 karty pamięci

To rozwiązanie występuje zazwyczaj w wyższych modelach aparatów cyfrowych (np. Nikon) i na pewno uchroni nas od utraty danych, gdy jedna z kart odmówi posłuszeństwa. Wówczas powinno się ustawić tak aparat, aby zapisywał zdjęcia na obu kartach jednocześnie. Oczywiście jak to się mówi przezorny zawsze ubezpieczony i pod koniec dnia polecam zgrać zdjęcia na dysk przenośny… na pewno nie zaszkodzi 😉

 

Fotobanki

To urządzenie zastąpi Ci laptop, czytnik kart pamięci i dysk przenośny. Występują 2 rodzaje: fotobanki bez możliwości przeglądania zdjęć i fotobanki multimedialne. Najprostsze modele fotobanków nie umożliwiają przeglądania przegranych na nie zdjęć. Takie fotobanki są najczęściej wyposażone w jedno- lub kilku kolorowy wyświetlacz, na którym widać stan naładowania baterii lub szybkość transferu danych z karty pamięci na dysk. Bardziej zaawansowane są fotobanki multimedialne, które umożliwiają nie tylko zgrywanie i przechowywanie w pamięci dysku zdjęć i filmów, ale też oglądanie ich na wielokolorowym wyświetlaczu. Niektóre fotobanki multimedialne umożliwiają też podłączenie słuchawek i odtwarzanie dźwięku. Obsługują zazwyczaj wszystkie popularne w aparatach karty pamięci i występują z dyskami o pojemności od 30 do 1000 GB.

 

Backup zdjęć w chmurze

To rozwiązanie wymaga od nas połączenia internetowego, ale gwarantuje backup naszych zdjęć w momencie gdy wszystkie nasze urządzenia zawiodą bądź też w najgorszym przypadku zostaną skradzione – będziemy mieli je bezpiecznie zapisane na naszym koncie. W internecie możemy znaleźć parę takich rozwiązań – plus jest taki, ze wrzucając do chmury możemy zostawić link znajomym, którzy mogą śledzić naszą wyprawę 😉 Zazwyczaj taki dysk w chmurze jest darmowy, niestety tylko do małej pojemności gigabajtów. Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z większej pojemności to będziemy musieli dopłacić.