Hoi An – perła wietnamskiego wybrzeża

W środkowej części Wietnamu znajduje się niewielkie portowe miasto Hoi An. Często pomijane ze względu na odległość od największych miast Wietnamu, stanowi tak naprawdę jedną z największych atrakcji kraju.

Uliczka przy nabrzeżu
Zdjęcie: Toomas Tartes/Unsplash

Położone ok. 30 km od rozrywkowego centrum Wietnamu, Da Nang, miasteczko Hoi An to jedna z historycznych pereł kraju. Od 1999 widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początki Hoi An sięgają I tysiąclecia p.n.e. Z czasem osada stała się jednym z ważniejszych portów dawnego Jedwabnego Szlaku. Przez setki lat uliczki miasta przemierzały tłumy kupców z Chin, Korei, Japonii, a później z Europy.

Nocne Hoi An
Zdjęcie: Patrick Pellegrini/Unsplash

Historyczne centrum miasta zostało pięknie odrestaurowane i przystosowane do wzmożonego ruchu turystycznego. Zabytki z różnych epok i różnych kręgów kulturowych spotykamy co krok, a większość turystów na kłopot z podjęciem decyzji, co jest najbardziej warte uwagi. Pomiędzy historycznymi budynkami odnajdziemy bazary pachnące wanilią i kardamonem czy bary serwujące zarówno lokalne trunki, jak i gin, whisky czy sake.

Dziś Hoi An traktowane jest jako jedna z największych atrakcji Indochin. Nadmorskie rejony miasta to obecnie zagłębie luksusowych hoteli i pensjonatów z niezwykłym widokiem na wybrzeże. W ten sposób w mieście tworzy się ciekawa mieszanka dawnej historii i współczesności.

Zabytkowe nabrzeże
Zdjęcie: Daniel Klein/Unsplash

Do największych zabytków Hoi An należy Most Japoński, zbudowany przez imigrantów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest to jedyny na świecie kryty most pełniący jednocześnie funkcję świątyni buddyjskiej.

Zdjęcie w tle: Papierowe lampiony w Hoi An, Thanh Soledas/Unsplash