Grobowce Mozu wyróżnione przez UNESCO

Japonia może pochwalić się kolejnym zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym razem jest to kompleks grobowców Mozu (Mozu Kofungun) położony w pobliżu miasta Sakai, niedaleko Osaki.

Jest to największy w Japonii zespół zabytkowych nekropolii, z których większość pochodzi z IV-VI wieku naszej ery. Liczne kurhany, różniące się wielkością w zależności od statusu grzebanej osobistości, należą do członków rządzących wówczas elit i panujących klanów.

Zdecydowanie największy z grobowców należy według badaczy do starożytnego cesarza Nintoku. Kurhan ten jest wysoki aż na 800 metrów i szeroki na ponad 600. Czyni to z niego zdecydowanie największy grobowiec w Japonii, i jeden z największych na świecie. Niewiele mniejsza jest również leżąca tuż obok nekropolia poświęcona cesarzowi Richu.

Japońska nekropoli
Zdjęcie: Tu/Unsplash

Choć w początkach swojego istnienia tutejsze kurhany były usypane z ziemi i pozbawione roślinności, dziś są to w większości wzgórza porośnięte bujnymi lasami, które z zewnątrz trudno odróżnić od naturalnych formacji. Uważni obserwatorzy zauważą jednak charakterystyczny kształt większości z nich. Największe są także otoczone fosą. Wnętrza większości z nich nie są niestety udostępniane na co dzień zwiedzającym.

Ich ogrom oraz ambicję budowniczych można jednak podziwiać z licznych platform widokowych, takich jak ta zlokalizowana na 21. piętrze ratusza w Sakai. Z bliska możemy oglądać mniejsze grobowce zlokalizowane chociażby w pobliskim parku Daisen. Będąc w okolicy warto zwiedzić także lokalny ogród japoński, muzeum miasta Sakai, które oferuje więcej informacji na temat starożytnych kurhanów, lub niecodzienne muzeum rowerów.

Zdjęcie w tle: Ogród japoński, Launde Morel/Unsplash