Grobla Olbrzyma

Na wybrzeżu Irlandii Północnej znajdziemy niesamowitą skalną formację, w postaci dziesiątek tysięcy kamiennych kolumn. Trudno jest uwierzyć, że krajobraz ten nie został stworzony ręką człowieka.

Grobla Olbrzyma powstała około 60 milionów lat temu, gdy opadły tu wyrzucone w powietrze w trakcie potężnej wulkanicznej erupcji masy stopionego bazaltu. Gdy materiał skalny ochłodził się i skurczył, powstały charakterystyczne pęknięcia, które przekształciły teren w niemal 40 tysięcy kolumn o przekroju idealnych wielokątów. Większość z nich ma bazę w kształcie sześciokątów. Niektóre z bazaltowych kolumn sięgają wysokości 12 metrów, a ich szerokość zwykle nie przekracza 50 centymetrów.

Grobla Olbrzyma
Zdjęcie: Hugo Kemmel/Unsplash

Z groblą wiąże się ciekawa miejscowa legenda. Wedle podań groblę zbudował olbrzym Finn MacCumhall aby przedostać się do Szkocji i pokonać tamtejszego giganta. Gdy jednak dotarł na miejsce, przekonał się, że przeciwnik jest znacznie większy od niego i nie zdoła go pokonać. Wróciwszy do Irlandii sprytny olbrzym przebrał się za niemowlę. Gdy goniący go szkocki gigant odnalazł go, przeraził się, że nawet dzieci w tym kraju są tak wielkie. Uciekł do Szkocji, a po drodze porąbał groblę, aby uniknąć pościgu, pozostawiając ją w dzisiejszym kształcie.

Grobla Olbrzyma
Zdjęcie: Hugo Kemmel/Unsplash

Grobla Olbrzyma to jedna z największych tego typu formacji skalnych na świecie. W 1986 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie w tle: Grobla Olbrzyma, Mitch Hodge/Unsplash