Fly Geyser, gorące źródło nie z Marsa, lecz z Nevady!

Ten gejzer nie powstał naturalnie, tylko przez działalność człowieka, ale to natura obdarzyła go marsjańskim wyglądem. Atmosferę dziwności dopełnia fakt, że patronuje mu mucha (fly). Dowiedz się więcej na jego temat!
 
Fly Geyser znajduje się na Fly Ranch, działce o powierzchni 1537 ha w północnej Nevadzie na wschód od pustyni Black Rock.
 
W 1916 roku wykopano tam pierwszą studnię, ale znaleziono wodę termalną o temperaturze powyżej 90 stopni Celsjusza i wkrótce ją opuszczono. Na tym miejscu powstał stożek o wysokości kilkunastu metrów.
 

Zdjęcie: Ken Lund, Wikipedia.
 
Ekspansję stożków przez przypadek wywołały odwierty testowe firmy energetycznej z 1964 roku. Według doniesień prasowych były niedopasowane do podłoża albo niewłaściwie wykonane. W każdym razie zaczęła się z nich wydobywać gorąca woda w dużych ilościach o nietypowym składzie. Zawierała kwarc i węglan wapnia, którego pokłady rosły w postaci wytrąconego osadu każdego roku i utworzyły trzy nieregularne złączone stożki, które przez dziesięciolecia stały się pagórkami o wysokości 1223 metry, a u podstawy – tarasy trawertynowe. Gorące wilgotne środowisko stworzyło idealne warunki do rozwoju czerwonych i zielonych glonów.
 
Tak więc człowiek zrobił odwierty, a życiodajna woda napędzana ciśnieniem z wnętrza ziemi powołała do życia nową formę i nawet nie zapomniała o jej zabarwieniu. Wszystko wyszło spektakularnie, ale nie od razu można było podziwiać gejzer, a co najwyżej – obserwować z oddali.
 

Zdjęcie: Jeremy C. Munns, Wikipedia.
 
Wcześniej Fly Ranch znajdowało się w rękach prywatnych właścicieli i krążyły słuchy, że strzegli swojego terytorium jak oka w głowie, a za bezprawne przekroczenie jej granic grozili intruzom nabitą strzelbą. W 2016 roku organizacja Burning Man Project odkupiła działkę, udostępniła gejzer zwiedzającym i zaczęła organizować spacery z przewodnikiem.
 
Źródło: Reno Tahoe.