Fantastyczna metamorfoza Kew Gardens

Brytyjskie ogrody botaniczne posiadają największą i najbardziej zróżnicowaną kolekcję roślin na świecie. Artysta-szklarz z Seattle, Dale Chihuly, wniósł w nie odrobinę magii za sprawą swoich dzieł ze szkła. Dajmy się oczarować połączeniu sztuki i botaniki!
 
Wystawa Reflections on nature (Refleksje o naturze) powstała z okazji 50-lecia pracy artysty. Wiele dzieł nie wystawiano nigdy wcześniej. Jest otwarta od 13 kwietnia do 27 października 2019 roku.
 

 
Fantazyjne kształty świetnie wpasowują w zielony krajobraz Kew Gardens. Wyglądają niczym rzadkie gatunki roślin. Zostały dopracowane w najmniejszych szczegółach, podobnie natura tworzy swoje dzieła.
 

 
Ogrody i szklarnie przekształcono w jedyną taką plenerową galerię sztuki. Starożytne drzewa i kwitnące kwiaty świetnie komponują się ze szklanymi rzeźbami i instalacjami.
 


 
W niedawno otwartej po renowacji wiktoriańskiej szklarni, Temporate House (Domu Umiarkowanym), będącej domem dla roślin ze stref umiarkowanych, znalazły się perełki z kolekcji Chihuly’ego.
 

 
Na suficie zawisła ta oto zielona kula ze spiralnych stożków.
 

 
Instalacje z Kew Gardens zachwycają zarówno za dnia, jak i nocą.
 

 
Specjalne oświetlenie wzmaga poczucie tajemniczości w ogrodach.
 

 
Chiluly wykorzystał znane formy występujące w naturze i przekształcił je w niesamowite dzieła sztuki, wprowadzając powiew nowoczesności.
 

 
Na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe rośliny, ale z bliska wyglądają już jak kosmiczne okazy.
 

 
W Shirley Sherwood Gallery można obejrzeć film dokumentujący zmagania twórcze Chihuly’ego.
 
Kew Gardens zaplanowało dodatkowe atrakcje na sezon letni. Od 15 sierpnia do 26 października w każdy czwartek, piątek i sobotę będą gościli tam muzycy z występami na żywo.
 
Bilety kosztują 18 funtów, czyli około 90 złotych. Więcej informacji znajdziesz na stronie Kew Gardens, czyli tutaj.
 
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule należą do Kew Gardens.