Etykieta randkowa w krajach na całym świecie

Spotykanie się z kimś z innego kraju jest doskonałym sposobem na poznanie nowej kultury i poszerzenie spojrzenia na świat. Natomiast jeśli chodzi o randki to warto wiedzieć, że różne kraje mają swoje zasady etykiety, takie jak powitanie, zamawianie napojów, a nawet płacenie rachunków. Eksperci tworzący aplikację do nauki języków podzielili się listą zasad dotyczących randek w różnych krajach na całym świecie, aby pomóc Ci upewnić się, jak zachować się w danych sytuacjach i nie popełnić żadnego faux pas.

 

Couple kissing near the marry-go-round in the park

Zdjęcie: Igor Ustynskyy

 

Lista obejmuje różne kraje na całym świecie i podzielona jest na kategorie, począwszy od tego, jak powinieneś kogoś przywitać, gdy pierwszy raz się z nim spotkasz. Na przykład w Europie standardem jest pocałunek w policzek na przywitanie. Ale we Francji są to po dwa pocałunki na obu policzkach, zaczynając od lewej strony, podczas gdy ludzie z Hiszpanii, Włoch i Australii składają po jednym pocałunku na każdym policzku. W Holandii obowiązują trzy buziaki – jeśli spotkałeś już wcześniej osobę, z którą się witasz. W Brazylii warto uważać z uściskiem dłoni, który może być uznany za niegrzeczny. Lista sugeruje natomiast przytulenie, jeśli spotka się kogoś z Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych lub Kanady, podczas gdy ludzie w Szwecji, Norwegii i Danii wolą słowne powitanie, gdy spotykacie się po raz pierwszy. W Rosji inicjator randki, gdy wita swojego towarzysza, powinien zrobić pierwszy krok zwykle ustnym pozdrowieniem.

 

Randki_kraje_02

Zdjęcie: Alexandra Steedman

 

Jeśli chodzi o zamawianie wina – we Francji, Hiszpanii i Rosji zwyczajowo jest pić z jednej butelki, podczas gdy ludzie w Szwecji, Polsce, Brazylii i Norwegii zwykle zamawiają „lampkę wina”. Włochy, Niemcy, Kanada i Holandia nie mają ustalonych reguł w tej kwestii, podczas gdy w USA częściej zdarza się, że randkowicze zamawiają po prostu piwo.

 

Tematem tabu na pewno są rozmowy o ex-partnerach (we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Kanadzie i Polsce) oraz o pieniądzach, religii i polityce (w takich miejscach jak Hiszpania, Niemcy i Włochy). W większości krajów można podzielić rachunek na pół, ale częściej zdarza się, że to mężczyzna płaci. W Rosji natomiast każdy, kto zainicjował randkę, musi zająć się płaceniem za obiad i napoje.

 

romantic couple having drinks at a pub/bar

Zdjęcie: Steve Prezant

 

W krajach takich jak Szwecja, Norwegia i Dania na miejsce pierwszego spotkania raczej nie wybiera się restauracji, o wiele lepiej wybrać się na kawę lub na piwo. W Rosji to mężczyzna odprowadza dziewczynę do domu po spotkaniu lub zamawia jej taksówkę. Ze względu na dobrą pogodę i bogactwo oszałamiających miejsc, w Australii większość spotkań odbywa się na świeżym powietrzu.