Dorośli też kochają balony

Jak co roku już od kilku dekad w amerykańskim stanie Nowy Meksyk odbywa się wielka Balonowa Fiesta. Jest to największe święto miłośników podróżowania balonami na gorące powietrze na świecie.

W tym roku zawody znane pod nazwą International Albuquerque Baloon Fiesta potrwają od 5 do 13 października. Odbywający się od 1972 roku festiwal jest największą atrakcją miasta Albuquerque, podczas której zjeżdżają tu goście z całego świata.

Startujące balony
Zdjęcie: Songeunyoung/Unsplash

Podczas tej tygodniowej fiesty dla fanatyków najstarszej formy lotnictwa każdego dnia, gdy tylko na niebie pojawią się pierwsze promienie słońca, w powietrze unosi się zapach testowanych propanowych palników, a szare jeszcze niebo rozświetlają pierwsze błyski płomieni.

Uczestnicy zmagań nie są jednak sami na półpustynnych równinach pod miastem. Od samego rana pełno tu także kibiców, którzy dopingują zawodników, ale przede wszystkim podziwiają majestatycznie wznoszące się w powietrze aerostaty w przepięknych barwach i wzorach.

Balony w powietrzu
Zdjęcie: Kyle Hinkson/Unsplash

Ten przypominający podniebny balet spektakl z udziałem setek „aktorów” zapiera dech w piersiach, bez względu na to czy widzimy go po raz pierwszy, czy podziwiamy go co roku od wielu lat. Zresztą wielu kibiców nie może się powstrzymać i po kilku latach samemu dołącza do uczestników w gondolach.

W tegorocznej edycji swój udział zadeklarowało ponad 580 ekip z 17 krajów świata. Organizatorzy przewidują, że z tej okazji miasto odwiedzi nawet kilkaset tysięcy gości.

Zdjęcie w tle: Nowy Meksyk, Mike Lewinski/Unsplash