Dom spokojnej starości dla muzyków

Włoski kompozytor Giuseppe Verdi znany jest ze swoich muzycznych osiągnięć, jednak mało kto wie, że za swój największy sukces uznawał Casa di Riposo per Musicisti. Jest to dworek wybudowany tyko i wyłącznie po to, aby muzycy mieli na starość miejsce, w którym mogliby zamieszkać pozostając w kontakcie z muzyką, którą kochają.

 

Casa_di_riposo_Giuseppe_Verdi

Zdjęcie: Wikipedia

 

Zaprojektowany przez włoskiego architekta Camilo Boito dom dla emerytowanych muzyków został otwarty w Mediolanie w 1902 roku – rok po śmierci pomysłodawcy. Jest to wspaniały neogotycki pałacyk wypełniony ozdobnymi żyrandolami wiszącymi pod wysokimi sufitami, świecami, ozdobnymi płytkami i posiadający piękną salę koncertową wyposażoną w organy i fortepian. Obecnie ośrodkiem opiekuje się Fundacja Giuseppe Verdi, a mieszka w nim 60 emerytów. Mieszkańcami są byli śpiewacy, baletnice, dyrygenci i inni muzycy operowi z całej Europy. Rezydenci oprócz swojego własnego kąta mają również darmowy dostęp do cotygodniowych koncertów i mogą korzystać z wielu pokoi wypełnionych instrumentami. Oczywiście są również pod stałą opieką medyczną.

 

csm_casa-verdi-salone-concerti_186fe74eaa

Zdjęcie: www.casaverdi.it

 

Pod koniec lat 90-tych XX wieku fundacja postanowiła udostępnić niewykorzystywane pokoje pod wynajem dla uczących się muzyków, oczywiście za rozsądną cenę. Integracja młodych i starszych pasjonatów muzyki okazała się ogromnym sukcesem, gdyż obie te grupy mogą wiele się nauczyć od siebie nawzajem.

 

Większa część kompleksu jest dostępna wyłącznie dla mieszkańców i obsługi, jednak wygospodarowano też małą jego część na utworzenie muzeum poświęconego Giuseppe Verdi’emu i jego drugiej żonie Giuseppinie Strepponi. Szczęśliwcy podczas wizyty w muzeum mogą natrafić na improwizowany koncert, który odbywa się tuż za ścianą.