Cypr, jakiego nie znacie

Cypr, zwany też wyspą Afrodyty, to idealny cel wakacyjnych podróży. Czekają tu na nas piękna pogoda, jedne z najczystszych plaż w Europie, pyszne jedzenie i mnóstwo niesamowitych zabytków.

Ayia Napa

Ayia Napa to jedna z głównych turystycznych atrakcji na mapie Cypru. Oprócz bogatego zaplecza hotelowego i rozrywkowego znajdziemy tu także miejsca dostarczające doznań duchowych, takie jak średniowieczny monastyr Ayia Napa, któremu miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Będąc tam, ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał.
 

 

 

 

Omodos

To punkt, którego po prostu nie mogą pominąć miłośnicy wina! Właśnie w regionie Omodos, leżącym na południowo-zachodnim zboczu gór Troodos, powstaje najwięcej cypryjskich win, a przede wszystkim słynna cypryjska commandaria. Oprócz licznych winiarni oferujących degustacje swoich produktów czekają tu na nas zabytkowy klasztor, tradycyjna, średniowieczna tłocznia wina, liczne kramy i tawerny oraz urocze wąskie uliczki.
 

 

 

Cape Greko

Pomiędzy Ayia Napa i Protaras znajduje się Park Narodowy Cavo Greko, z licznymi szlakami turystycznymi pozwalającymi podziwiać niesamowite widoki rozciągające się ze stromych klifów górujących nad turkusowymi wodami Morza Śródziemnego.
 
Możemy też obejrzeć tu Most Miłości, czyli powstałą w wyniku naturalnych procesów skałę w kształcie mostu, oraz uroczą kaplicę Ayioi Anargyroi i znajdującą się tuż pod nią jaskinię.
 

 

Poza utartymi szlakami

W przewodnikach i w internecie znajdziecie mnóstwo informacji na temat tych najpopularniejszych miejsc na Cyprze, takich jak Ayia Napa, Cavo Greko, Petra tou Romiou czy Pafos. Każde z nich jest oczywiście warte zobaczenia, ale jeśli chcielibyście zejść z utartych szlaków i zobaczyć więcej, niż pokazują przewodniki, to godne polecenia są również:

Zabytkowa Cerkiew Świętego Krzyża w wiosce Pelendri

40 minut od Limassol znajdziemy maleńką wioskę Pelendri, a w niej magiczną cerkiew, która jako jedna z dziesięciu świątyń na świecie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrze świątyni pokrywają niesamowite bizantyjskie i postbizantyjskie freski o wielkiej wartości historycznej. Stojąca na uboczu świątynia jest bardzo prosta, a jednocześnie ma w sobie coś magicznego. Warto zobaczyć to miejsce!
 

 

 

Pissouri

Pissouri jest trzecim pod względem wielkości regionem Cypru i znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy, pomiędzy Limassol i Pafos. Możemy tu podziwiać piękne krajobrazy, w których królują gaje oliwne i winorośl. Nam udało się zobaczyć, jak powstaje miejscowa oliwa, oraz odwiedzić kozią farmę, dzięki czemu wiemy, skąd pochodzi mleko do produkcji słynnych cypryjskich przysmaków, w tym halloumi. Do tego liczne tawerny, w których skosztujemy lokalnych specjałów i wybrzeże z pięknymi plażami – czegóż chcieć więcej?
 


 

 

 

 

 

CyHerbia Botanical Garden, Avgorou

Coś dla miłośników medycyny naturalnej. To ukryte wśród terenów uprawnych miejsce jest istną kopalnią wiedzy o lokalnej roślinności, ziołach i ich zastosowaniu. Labirynt i ścieżka przyrodnicza zaciekawią zarówno rodziców, jak i dzieci. Kupimy tu także przeróżne ziołowe herbatki, olejki eteryczne, kosmetyki i inne naturalne wyroby służące zdrowiu i urodzie, powstające dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu właścicielki.
 

 

Czas na odpoczynek

Gdy znużymy się już licznymi atrakcjami, możemy odpocząć w jednym z wielu miejsc noclegowych dostępnych na całej wyspie. Do wyboru mamy zarówno piękne, wspaniale usytuowane hotele z wszelkimi udogodnieniami, basenami oraz dostępem do plaży, jak i małe, rodzinne gospodarstwa agroturystyczne.
 

Constantinou Bros
Athena Beach Hotel, Pafos
 

 

 
Gospodarstwo Agroturystyczne Arsorama
Arsos, Limassol
 
Na Cyprze każdy znajdzie coś dla siebie!
 
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jaszczuk.