Cenote Suyton, natura w połączeniu z tajemnicami Majów

Cenote są naturalnymi studniami krasowymi powstałymi w skałach wapiennych. Występują licznie na półwyspie Jukatan w Meksyku. Jedną z wyjątkowo pięknych studni jest Cenote Suyton. Przenieśmy się w to majestatyczne miejsce i poznajmy sekret Majów, dlaczego uważali je za święte?
 
Po zejściu do tej cenote powstaje wrażenie na pograniczy jawy i snu. Z całą pewnością szybko stracisz zainteresowanie światem zewnętrznym. Jest cicho, a jedyne, co usłyszysz, to delikatny szum wody przepływającej przez Twoje stopy. Woda zawsze ma turkusowy odcień, zaś do środka wpada tylko jedna wiązka światła.
 

Zdjęcie: Jared Rice, Unsplash.
 
Nic dziwnego, że Majowie uważali takie miejsca za święte. Bynajmniej nie tylko przez ich tajemniczy klimat. Służyły im bardzo praktycznie – były ich podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę – właśnie dlatego w pobliżu budowali większe miasta, tutaj: Chichén Itzá.
 

Zdjęcie: Filip, Unsplash.
 
Ponadto niekiedy spełniały też rolę miejsca kultu religijnego boga wody Chaaka, który zgodnie z wierzeniami zamieszkiwał cenote, a one same miały prowadzić do świata zmarłych. Składano mu z dzisiejszego punktu widzenia makabryczne ofiary z ludzi, najczęściej z dzieci, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne.
 

Zdjęcie: Jakob Owens, Unsplash.
 
Powróćmy do Cenote Suyton. Znajduje się w niewielkiej odległości od Valladolid (około 6,5 km) i wspomnianego już zabytkowego miasta Chichén Itzá. Najlepiej dostać się tam samochodem. Zdobycie wypożyczonego samochodu na Riwierze Maya jest łatwe i tanie.
 

Zdjęcie: Earth, Unsplash.
 
Podziemną jaskinię wypełniają stalaktyty i płytkie wody, w których pływają ryby słodkowodne. Nie ma przeszkód, żeby popływać razem z nimi. Wielkim atutem Cenote Suyton jest proste kamienne molo. Czasami odbywają się tam inscenizacje tańca w rytm muzyki Majów. Oglądając je, można przenieść się daleko w przeszłość…