Bociany są w drodze do Polski!

Mamy dobrą wiadomość: bociany wyleciały z Afryki już jakiś czas temu, a to zwiastuje, że zbliża się wiosna. Dowiedz się, kiedy zawitają w naszym kraju!
 
Bociany z Polski rezydują w Afryce środkowej i północnej. Pod koniec sierpnia już zaczynają szykować się do wylotu do ciepłych krajów, aby zdążyć przed zimą. Jego trasę znamy dzięki metodzie obrączkowania ptaków, wynalezionej już na początku XX wieku przez niemieckiego ornitologa, Johannesa Thienemanna.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 
Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) twierdzi, że bociany w trasie powrotnej ominą Karpaty, a wlecą do Polski od strony ukraińskiej. Pierwsze ptaki pojawią się więc na Lubelszczyźnie. Kiedy możemy się ich spodziewać? Już za tydzień, gdyż około 20–21 marca. W takim razie byłyby aż nazbyt punktualne, gdyż 20 marca przypada początek astronomicznej wiosny (to data tegorocznej równonocy), a kalendarzowy początek nowej pory roku ma miejsce już dzień później. Miejmy nadzieję, że razem z nimi wreszcie nadejdzie prawdziwa wiosna.
 

Zdjęcia: Pixabay.
 
Bociania wioska Żywkowo na Warmii jest już gotowa na przyjęcie bocianów. Utworzono tam dwie tamy i pięć oczek wodnych dla ptasich rezydentów – środowisko wodne obfituje w pożywienie, a ich ulubionym są niekoniecznie żaby (wbrew powszechnemu mniemaniu), lecz głównie robaki i inne małe zwierzęta. W tym roku będą miały prawdziwą ucztę.
 

Zdjęcie: Pixabay.
 

Obserwatorium w Żywkowie
Zdjęcie: Adis, Wikipedia Commons.
 
Ponad 100 bocianów, ku zaskoczeniu badaczy, zdecydowało się w ogóle nie wyruszać z Polski. Przezimowały pod opieką gospodarzy. Te, które powrócą, zostaną przywitane z wielką radością. Może również dlatego, że podobno przynoszą dzieci. Już nie muszą tego robić dwójkami, gdyż program 500 plus będzie obejmował nawet jedno dziecko.
 
Źródło: PAP.